• Warto czytać publikacje prof. Jacka Wojciechowskiego, bo poza tym, że to wybitny specjalista,to przede wszystkim bibliotekarz (teraz już na emeryturze) kochający swój zawód.Książeczka :"O bibliotekach po mojemu" powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich czynnych zawodowo bibliotekarzy. Ci, którzy jak pan profesor lubią to co robią, utwierdzą się w przekonaniu, że choć kokosów nie zarabiają dobrze wybrali swoją życiową drogę. Ci którzy wątpią - wątpić przestaną. Są w tym tomiku artykuły publikowane niegdyś w "Bibliotekarzu", ale...ręka go góry, kto czytuje regularnie branżowe czasopisma? No właśnie. Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza to wstęp:"na dobry początek", druga nosząca przewrotny tytuł:Aktualne archiwalia" jest...właśnie o tym. W części czwartej pan profesor omawia krótko najbardziej interesujące publikacje zagraniczne i wreszcie część trzecia, najobszerniejsza i dla nas czytelników - bibliotekarzy najważniejsza:"Bibliotekarstwo kłopotliwe." Najważniejsza, bowiem znajdziemy tu odpowiedzi na wiele nurtujących nas problemów, jak choćby to czy biblioteki przetrwają, a jeśli tak to jak długo i w jakiej formie. Nie, nie ma tu gotowych odpowiedzi. Są podpowiedzi mądrego Człowieka,Bibliotekarza z duszą i Profesora, którego niektórzy z nas mieli okazję poznać osobiście w trakcie studiów własnych lub bibliotekarskich konferencji.Jest tu rozdział :"W imadle stereotypów" wszak bibliotekarz postrzegany jest mega stereotypowo. Jakby powiedział Gombrowicz; przyprawiono nam gębę.Złożyły się na to opinie wielu pokoleń,a my nie musimy z tym walczyć jak Don Kichot z wiatrakami, tylko poprzez swój profesjonalizm,wiedzę,solidarność zawodową te stereotypy obalajmy, co zresztą czynimy z lepszym lub gorszym skutkiem. • Publikacje profesora Jacka Wojciechowskiego czyta się z przyjemnością,zawierają bowiem sporą dawkę pożytecznej wiedzy, a wszystko napisane jest interesującą frazą bez naukowych zawijasów za to czasem podlane anegdotycznym sosem. I jeszcze jedno:książka ukazała się osiem lat temu, od tego czasu sporo się zmieniło, nastąpił znaczny postęp w cyfryzacji,ale problemy związane z naszym zawodem nie zmieniają się z dnia na dzień i to jest drugi powód dlaczego warto tę książkę przeczytać
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo