• Świetna książka dla młodzieży, uważam, że powinna być wpisana na listę lektur. Wartościowa, zadająca pytania, pełna emocji i tych dobrych i tych złych, a przede wszystkim mądra. Polecam bardzo.
  • Arystotelesowi przypisuje się myśl, że człowiek jest istotą społeczną. Sentencja ta jednak ma rozwinięcie, że ten, kto nie żyje w społeczeństwie, jest bestią. Społeczność rolniczego miasteczka w Pensylwanii poznajemy za sprawą opowieści Annabelle. Rezolutna dziewczynka przyjaźni się z Tobym – człowiekiem, którego społeczność odrzuca, uważa za odmieńca, bo ten wybiera inny sposób na życie. Jego umiłowanie wolności nie spotyka się ze zrozumieniem ze strony mieszkańców. Jedynie Annabelle i jej rodzina zdają się akceptować tego miłującego przyrodę włóczykija. Wrażliwa na krzywdę innych Annabelle sama boryka się z brakiem akceptacji w szkole. Pojawienie się Betty – szkolnej dręczycielki – burzy harmonijne życie Annabell. Toby stara się czuwać nad dziewczynką, pilnując ją z ukrycia. Do czasu gdy zło wyrządzane przez Betty wywołuje lawinę nieoczekiwanych, wstrząsających wydarzeń, a ostrze oskarżeń kieruje się w stronę Toby’ego. Dla mieszkańców staje się bestią, którą należy schwytać, by przywrócić upragniony dla społeczności spokój. Życie miasteczka musi toczyć się według ustalonych reguł. Annabelle jest w centrum wydarzeń i podejmuje heroiczne wysiłki, by uchronić Toby’ego przed fałszywymi oskarżeniami rzucanymi przez Betty i niechybną karą. Dotąd prawdomówna, musi nauczyć się kłamać. Powieść Lauren Wolk podejmuje temat społecznego wykluczenia, stawia pytania o granice tolerancji, definicję normalności. To wciągająca i niezwykle poruszająca historia o ferowaniu pochopnych wyroków i pojęciu zła, którego korzenie zdają się sięgać doznanych w życiu krzywd. • Ewa Cywińska • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo