• Niezwykła kobieta, niezwykła postać, niezwykła książka. Właściwie trudno ja streścić, tyle się tam dzieje! • Wspomnienia europosłanki Róży Thun to opowieść o wspaniałych osobach, miejscach i zdarzeniach losu. Pani Poseł opisuje swoje życie, niezwykle barwne, które zaczęło się na ul. Pijarskiej w Krakowie, gdzie przyszła na świat. Młoda Róża jeździ stopem po Europie ucząc się języków, pracuje jako kelnerka w barach oraz opiekunka koni. Ulubionym wujkiem Róży był Józef Czapski, choć największym autorytetem cieszył się Jej Tata - Jacek Woźniakowski (inicjator wydawnictwa „Znak” i były prezydent Krakowa.). Przez ich dom przewija się mnóstwo znakomitości, m.in.: Wojtyła, Tischner, Ronikierowie. • Wychodzi za mąż za Franza Thuna i przeprowadza do Frankfurtu. W Polsce zaczyna się stan wojenny, więc nie może do niej wrócić. W Jej frankfurckim mieszkaniu spotykają się m.in Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski oraz wiele innych osobistości, a to wszystko przy gorących tematach o Polsce oraz przy 3 dzieci! • Kiedy Franz dostaje propozycję pracy w Nepalu, pakują wszystko i z małymi dziećmi przeprowadzają się do Katmandu. Spędzają tam najpiękniejsze 2 lata, a pierwszy słowem jakim Róża poznaje w języku nepalskim było "wymię" (tak, te krowie) okazało się bowiem, że "thun" znaczy właśnie krowie wymię:) • W tym czasie jednak w Polsce następują ogromne demokratyczne zmiany, zostają poproszeni o powrót do Polski, by pomóc w realizacji i dążeniu do jej niezależności i integracji z resztą Europy. Róża Thun zakłada Fundację Schumana oraz mocno angażuje się we wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Przychodzi również na świat czwarte dziecko Thunów. • Zostaje europosłanką VII i VIII kadencji. • Obecnie kursuje między Brukselą, Strasburgiem, i Krakowem gdzie można spotkać Panią Poseł jeżdżącą rowerem po naszym uroczym Rynku, a w mieszkaniu, gdzie przyszła na świat obecnie jest Jej biuro poselskie. • Zawsze uśmiechnięta i optymistyczna. Polecam Jej wspomnienia. TT
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo