• Grzesiuk ma 'lekkie pióro' i ta książka nie stanowi wyjątku. Należy to mieć na uwadze, gdyż nie każdemu czytelnikowi literatury obozowej to odpowiada...
  • Czy można napisać świetną książkę przygodowo - survivalową o obozach koncentracyjnych z czasów II wojny światowej? I to książki po przeczytaniu której człowiek "nie ma doła"? Ta książka pokazuje, że można. Autor opisuje/przedstawia nam w niej swoje "przygody" z 3 różnych obozów koncentracyjnych. Opisuje je w sposób bardzo dosadny, nie jako widz ale długoletni uczestnik całego tego piekła. Pokazuje wiele, pomijanych w większości książek lub traktowanych ogólnikowo, szczegółów z obozowego życia i samych zachowań ludzi (więźniów i strażników). I robi to w sposób bardzo bezpośredni i konkretny, ocierając się miejscami o tzw. "dobry smak" ale dzięki temu nadaje to książce realizmu. Podaje też powody takiego a nie innego zachowania, tak, że każdy czytelnik może sobie wyrobić zdanie. • Autor opisuje, jak stosując "specyficzną moralność" i idąc na pewnego rodzaju, nie do końca uczciwe kompromisy można było przetrwać. Ta jego moralność "cwaniaczka" w pewnych momentach może drażnić ale jeśli człowiek sobie uświadomi, że to był jakby inny świat, rządzący się własnymi prawami i taką właśnie "specyficzną moralnością", to przestaje irytować. • Książkę czyta się bardzo dobrze, szybko, chociaż momentami brak w niej chronologii i można się pogubić o którym momencie pobytu w obozie właśnie czytamy. Jak dla mnie, jest to świetne uzupełnienie wiedzy o obozach, która to przed jej przeczytaniem była dosyć jedno kierunkowa i przygnębiająca - transporty do komór gazowych. I tyle. A tu okazuje się, że tam było jakieś życie, można było tam przetrwać - np. cwaniacząc jak autor ale jednak można było. Niestety ponosząc duże straty na osobowości i moralności.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo