• Barbara Nocoń – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki przy PiMBP w Olkuszu: • Dramat, w którym Różewicz ukazał świat w stanie chaosu i rozpadu. Autor brała udział w II wojnie światowej, co miało wpływ na ukazanie tragizmu jego pokolenia, które ocalało, ale nie mogło wrócić do spokojnego życia. • Kartoteka nie ma konkretnego zakończenia, dlatego autor dodawał kolejne sceny, w wyniku czego powstała Kartoteka rozrzucona. • Tekst ma luki, nieuporządkowaną kompozycję, odzwierciedla ona chaos i bezsens życia głównego bohatera. Poznajemy epizody z dzieciństwa i innych okresów jego życia. Miejscem akcji jest pokój, przez który przechodzą życiowe drogi różnych bohaterów. W pokoju znajduje się łóżko, etażerka, stół z krzesłami. • Bohater to postać bez określonego wieku, zmienia się ona w zależności od sceny, w której główna postać się znajduje. Raz jest Henrykiem, później Wackiem. Bohater a raczej antybohater to postać bierna, leniwa, nie chce ogarnąć swojego życia. W większości czas spędza w łóżku. Ludzie przychodzący do pokoju bohatera sami nie wiedzą czego chcą – snują rzeczy oderwane od rzeczywistości. Takie czasy chciał Różewicz przedstawić czytelnikowi; czasy spłycenia, chaos, oddzielenie od wartości i idei.
    +2 wyrafinowana
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo