• „Zawsze ubieraj się tak, jakbyś szła na spotkanie ze swoim największym wrogiem”, tak powiedziała Kimora Lee Simmons, współczesna amerykańska modelka i projektantka. Czyżby bohaterka książki Rosalie Ham także wyznawała tę zasadę? • Akcja powieści toczy się na australijskiej prowincji 50-tych lat XX w.. Dungatar to miasteczko, której społeczność skrywa tajemnice: zwariowane stare panny, skłócone małżeństwa, domowi tyrani, ukrywające swoją orientacje lesbijki, a spokoju pilnuje sierżant przebierający się w damskie ciuszki. • Po wielu latach wraca do niej prześladowana niegdyś Myrtle „Tilly” Dunnage. Wraca, by zaopiekować się swoją matką, Molly, zwaną przez sąsiadów „Szaloną”. Myrtle jako dziewczynka została wygnana z miasteczka. Posądzono ją o spowodowanie wypadku. Jakiego? To kolejna tajemnica do rozwiązania. • Jej powrót wzbudza duże zainteresowanie, a mieszkańcy uprzykrzają jej życie. Bohaterka przywozi ze sobą maszynę krawiecką, a co jakiś czas otrzymuje paczki z różnymi materiałami. Co również przyciąga ich uwagę. Dzięki swoim umiejętnościom Tilly rozpoczyna walkę z brakiem elegancji i złymi gustami, a mieszkanki Dungataru korzystają z jej zdolności. Pomimo swoich predyspozycji do szycia, wszystko inne przynosi jej pecha, a co za tym idzie śmierć. • Czy Myrtle uda się oszukać przeznaczenie? Czy jej powrót to część planu zemsty za przeszłość? • Mnogość imion, nazwisk i problemów bohaterów przysłania kluczowy wątek Tilly. Czytający musi skupić się na postaciach, by nie zgubić się w ich gąszczu, gdyż za każdym kryje się ciekawa historia. Nie jest to lektura, którą czyta się ot tak, dla zabicia czasu. To książka, która łączy w sobie wątek obyczajowy, kryminalny, a także romans. • W 2015 r. na podstawie książki został nakręcony film o tym tytule. Również wart obejrzenia. • Poleca Anna Pląder, MBP w Skawinie
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo