• Tytuł: Fabryka języka • Producent: Zielona Sowa • Wiek: 6+ • Czy języka można używać do czegoś innego poza lizaniem lizaków i mówienia? Owszem! Jest potrzebny chociażby do wygrania w grze Fabryka języka! Autorką gry jest Małgorzata Korbiel, która jest logopedą pracującą z dziećmi. Ilustracje wykonała Agnieszka Matz. • Gra składa się z planszy, czterech pionków, kostki, instrukcji i 50 dwustronnych kart. Na jednej stronie znajdują się polecenia, na drugiej części robota, które trafiają do nas za wykonane poprawnie ćwiczenie. Przed przystąpieniem do rozgrywki należy przygotować planszę, ułożyć w odpowiednich miejscach karty i postawić pionki. • Gracze mają za zadanie skompletować własnego robota. Mogą to zrobić, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Znajdują je na karcie. Zadania są różne, łatwiejsze i trudniejsze, każde z nich związane jest z jakimiś ćwiczeniami logopedycznymi. Na przykład należy zwinąć język w rurkę, nadmuchać policzki jak balony, zrobić językiem kółka, powtórzyć łamaniec językowy. Jeśli uda się wykonać zadanie, należy przesunąć się po planszy zgodnie z tym, co na karcie. Ruchy zależą więc od tego, co wylosujemy. Pola na planszy mają swoje kolory, które również coś oznaczają. Na przykład po stanięciu na żółtym polu karty z taśmy lądują w odpadkach. Każde pole ma miniinstrukcję działania. • Mocną stroną gry jest to, że jest ona dla dość młodych graczy, lecz sprawdzi się też dla starszych zawodników. Jest zabawna, ciekawa i oryginalna. Dostarcza emocji – podczas kompletowania robota i podczas robienia zadań. To też pomoc logopedyczna. Instrukcja jest jasna, gra prosta i wciągająca. • Fabryka języka to doskonała gra dla młodszych i starszych. Wciąga i można się przy niej świetnie bawić. Jest pomysłowa i rozwijająca. Polecam z całego serca, oby więcej takich zabawek.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo