• Seria Czytam sobie jest dość znana polskim czytelnikom, szczególnie tym młodszym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. Książeczki w niej wydawane podzielone są na trzy poziomy w zależności od umiejętności dzieci. Pierwszy to pojedyncze zdania, drugi to nieco bardziej rozbudowany tekst z elementami dialogu, a trzeci to historie około 2500 słów. W tej serii właśnie wyszły trzy książki Justyny Bednarek – Historie spod podłogi. Każda książka ma inny poziom, ale łączą je bohaterowie, przez co nauka czytania może być nie tylko rozwijaniem umiejętności, lecz także przygodą, którą przeżywa się z Kudełkiem i Grubelkiem. • W każdej z książek obserwujemy przyjaciół, którzy mieszkają pod podłogą. To drobinki kurzu, które mają swoje własne mieszkanko z telewizorem i kuchnią. Jednak nie siedzą cały czas w zaciszu własnych czterech ścian. To ciekawskie istotki, które wychodzą na powierzchnię i mają masę przygód. • Świetnym pomysłem było stworzenie historii, którą łączą bohaterowie, a którą można poznawać wraz z rozwojem umiejętności czytania. To na pewno dodatkowa frajda dla dzieci, które widzą, że ich nauka pozwala im nie tylko na sięgnięcie po coraz bardziej rozbudowane teksty, lecz także na to, że mogą wrócić do znanych sobie postaci. • Zaletą książek jest także wydanie. Piękne ilustracje Marcina Minora na pewno są ogromną atrakcją dla dzieci. To jednak nie wszystko – każdy tom jest dostosowany do czytelnika. Są wyrazy przeliterowane i sylabizowane, a także słowniczek trudnych słów na końcu. Każda pozycja ma też wklejkę z naklejkami, które związane są z przedstawioną w tomie historią. • Seria Czytam sobie jest jedną z moich ulubionych serii dla dzieci. Uważam, że historie w niej wydawane są ciekawe, mają piękne ilustracje i uczą czegoś nowego. Różnorodność tematyki pozwala na poznanie nowych dziedzin, osób lub po prostu dobrą zabawę. Historie spod podłogi to kolejne z interesujących wydań, ponieważ opowieść o przyjaciołach jest kontynuowana na każdym z poziomów, co moim zdaniem jest naprawdę doskonałym pomysłem. Jeśli wasze dzieci uczą się czytania, koniecznie dajcie im tę serię, a jeżeli chcecie, by zobaczyły swoje postępy, podsuńcie im właśnie te książki autorstwa Justyny Bednarek.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo