• Chciałabym zachęcić do nowego cyklu, promującego książki sprzed wielu lat. Będą to pozycje, które czytali nasi rodzice, dziadkowie czy nawet pradziadkowie. Niektóre z takich perełek odeszły całkowicie w zapomnienie, stoją w ciemnych kątach naszych zbiorów, a często są to prawdziwe, ponadczasowe dzieła. • Znacznie więcej szczęścia miała książka Elsy Beskow pt. „Zimowa wyprawa Ollego”, która ukazała się w polskim wydaniu dzięki Wydawnictwu Zakamarki. Ta szwedzka autorka zaczęła tworzyć pod koniec XIX wieku. Spod jej pióra wyszło wiele książeczek, które wciąż są przedrukowywane i chętnie czytane. Pani Beskow tworzyła również bajeczne ilustracje, często zdobione ramkami, nawiązującymi do stylu secesyjnego. • „Zimowa wyprawa Ollego” opowiada o sześcioletnim chłopcu, który chcąc wypróbować swoje nowe narty, wybiera się do pobliskiego lasu. Poznaje tam Wuja Szrona, Ciotkę Odwilż, a także samego Króla Zimy. Trafia do jego lodowego pałacu, by dowiedzieć się w jaki sposób powstają narty, łyżwy, sanki czy też zabawki dla dzieci. • Polska wersja „Zimowej wyprawy Ollego” zaopatrzona jest w oryginalne rysunki autorki. Szwedzki tekst został przetłumaczony przez Katarzynę Skalską. Książeczka w sympatyczny sposób objaśnia najmłodszym zjawiska związane ze zmieniającymi się porami roku. Choć oryginał powstał w 1907 roku, trzeba przyznać, że ani odrobinkę nie stracił swego uroku i wciąż bawi dzieci. • Wspaniała pozycja na śnieżnobiałe dni, również jako substytut tegorocznej zimy, gdy Ciotka Odwilż pojawiła się zdecydowanie za szybko… • Kamila Sośnicka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo