Recenzje dla:
  • Przede wszystkim polecam każdemu czytelnikowi zapoznanie się z pierwszym tomem cyklu z bohaterem Harrym Hole, czyli „Człowiek – nietoperz”. I czytanie książek w odpowiedniej kolejności. „Upiory” to dziewiąta część cyklu. Harry Hole przyjeżdża do Oslo, by rozwiązać prostą zagadkę kryminalną. Skąd takie zainteresowanie młodym zastrzelonym narkomanem, o którego śmierci sucho poinformowała kronika kryminalna? Dlaczego najlepszy wśród specjalistów od tropienia seryjnych morderców przybywa z drugiego końca świata, aby znaleźć zabójcę? Tego dowie się czytelnik z kart powieści, do której serdecznie zachęcam. Niestety nie mogę zdradzić szczegółów, ponieważ nawet na okładce wydania są bardzo oszczędne informacje. Chodzi o element zaskoczenia. Bardzo dobrym pomysłem, który jest zrealizowany w kryminałach skandynawskich to równolegle prowadzona narracja. • Powieść, mimo swych ponad czterystu stron, czyta się zaskakująco dobrze. Samym osobnikiem przyciągającym uwagę, jest niewątpliwie sam Harry Hole. Outsider, ale szlachetny człowiek (z problemami), meloman i pracoholik. Mimo pewnej jego ułomności, można czasami zrozumieć jego postępowanie w niektórych sprawach. Dużą zaletą są różnorodne plany, na których dzieje się akcja. Nesbo za każdym razem zaskakuje szczegółami i doskonale opowiedzianą historią. Z tego, co się zorientowałam, autor zawsze konsultuje się ze specjalistami (np. podczas opisu sposobu wydostania się spod lawiny w „Pancernym sercu”). Dlatego czytelnik ma przekonanie, że przedstawione wydarzenia są autentyczne (dla mnie jest to istotne, ponieważ osobiście nie lubię czytać, że główny bohater uratował się, ponieważ nagle nauczył się latać - typowe: zabili go i uciekł)... Renata Nalepa.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo