• Kto jeszcze w dzisiejszych czasach wie, jaki odgłos wydaje indyk? Niektóre z dzieci nigdy nie widziały na własne oczy krowy, co więc wiedzą o tym, jak brzmi owca lub inne wiejskie stworzenie? Czy dadzą zatem radę zagrać w Co słychać na farmie? • Co słychać na farmie? to prosta gra na spostrzegawczość. Zasady są banalne. Jeden z graczy rzuca kostką i odkrywa kartę ze stosu. Zadaniem wszystkich graczy jest odnalezienie na karcie zwierząt w takiej liczbie, która wypadała na kostce. Gdy komuś się to uda, musi wydać z siebie odgłos tego zwierzęcia. Jeśli się nie pomylił – zgadza się zwierzę, odgłos i liczba – może zabrać kartę. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej. • W instrukcji opisano nie tylko przebieg i zasady gry, lecz także podpowiedziano, jaki odgłos należy wydać, gdy znajdzie się odpowiednią liczbę zwierząt. Na rysunkach znajdują się na przykład żaby, pszczoły, psy, ale też konie czy indyki. Nie wszyscy, nawet dorośli, wiedzą, jaki dźwięk wydaje dane zwierzę. Dobrze więc, że instrukcja podpowiada takie rzeczy. • Minusem gry jest jej rozmiar i ilustracje. Karty są małe, a rysunki, choć naprawdę piękne, mają za małą różnorodność kolorystyczną – większość zwierząt ma szare i brązowe kolory, dlatego gdy trzeba je policzyć, nie jest łatwo. To zapewne plus dla wielu osób, bo gra wymaga większej uwagi, ale jeśli grają w nią osoby starsze, z problemami ze wzrokiem, po całym dniu męczenia oczu – czyli takie jak ja – może to być duże utrudnienie. • Gra trenuje spostrzegawczość. Trzeba się skupić, by odszukać odpowiednie zwietrzę. Jest też świetną powtórką liczenia dla najmłodszych. Można również poznać wiejskie zwierzęta i nauczyć się ich odgłosów. Jest przy tym masa zabawy i śmiechu. • Co słychać na farmie? jest genialną grą familijną, w którą można grać wielokrotnie. Nie nudzi się i nie dłuży, jest prosta i ciekawa. Zasady łatwo przyswoić w kilka sekund, a rozgrywka to sama przyjemność.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo