• Książka wciąga. Oczywiście jest zbrodnia, intryga i nieoczywiste zakończenie. Dodatkowo książka dotyka trudnych tematów dotyczących m.in. przemocy w rodzinie. Czyta się szybko ale pozostaje w głowie na dłużej...
  • Bardzo dobra książka tego autora
  • Nie jest to tajemnicą, że książki Chmielarza dzielę jedynie na dobre i bardzo dobre. Tym razem ulokowałabym „Ranę” w tej drugiej grupie, mimo, że książka do łatwych nie należy. Jest to przede wszystkim sprawka ciężkiej tematyki poruszonej w powieści. Sam autor przyznał w jednym z wywiadów, że nie do końca wie czy udźwignął tak trudny temat jakim jest przemoc domowa, nienawiść wobec dziecka, patologia i traumy z dzieciństwa. To chyba jedna z mroczniejszych książek Chmielarza, a na pewno taka, która nie pozostawia wiele przestrzeni na coś poza brudem, obrzydzeniem i ciemnymi zakamarkami ludzkich umysłów. 8/10 • „Rana” to thriller w którym śledzimy losy Klementyny - nauczycielki, która latach tajemniczej czarnej dziury w swoim CV postanawia ubiegać się ponownie o stanowisko nauczycielki w jednym z bardziej prestiżowych szkół na Mokotowie. Po zdobyciu posady bohaterka dowiaduje się o śmierci młodej uczennicy pod kołami pociągu. Sprawę tę na własną rękę bada jedna z nauczycielek, która też niebawem ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Klementyna postanawia przyjrzeć się sprawie razem z niep­rzys­toso­wany­m społecznie uczniem -Gniewkiem, którego niezrozumiała i mroczna fascynacja śmiercią wcale nie pomaga w dojściu do prawdy.
  • Wciągająca.
  • Druga szansa dla Chmielarza, po marnym Żmijowisku. Zdania nie zmienię - Rana trochę lepsza od poprzedniej przeczytanej przeze mnie książki, ale znów to samo - nudnawo, słabo związana fabuła, bardzo przewidywalny koniec. Więcej mu szans nie dam.
  • inna od pozostałych, polecam
  • Ciekawa i intrygująca,wciągająca..........
  • Świetna książka 😀. Trzyma w napięciu do samego końca. Zdecydowanie polecam 😊❤️
  • Autor „Żmijowiska” (niebawem serial w Canal+), to jeden z najbardziej poczytnych i najlepszych polskich autorów powieści kryminalnych o społ­eczn­ikow­skim­ zacięciu. Zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2019). W tym roku wyróżniony Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału i nagrodą Złotego Pocisku. W swojej nowej powieści coraz bardziej wyrasta na kronikarza naszej współczesności, dla którego kryminał może być obyczajowym lustrem, podsuwanym czytelnikom pod nos. • „Rana” to w gruncie rzeczy powieść obyczajowa o ambicjach piętnowania i opisywania nizin społecznych oraz tkwiących w nich przemocy. Wątek kryminalny jest pretekstem a pisarz rzetelnie opisuje dzisiejszą, ekskluzywną, młodą socjetę, zamkniętą w prywatnej szkole. Pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica prywatnej szkoły, która na tle swoich rówieśników wypada blado: styrani rodzice o mało zasobnym portfelu nie mogliby sobie pozwolić na taką szkołę dla córki, gdyby nie ciężka praca i zdobyte przez ich córkę stypendium. Niebawem ginie nauczycielka polskiego, Elżbieta. Osoba z dość mętną i pogmatwaną historią, a jedynymi ludźmi, których to obeszło jest nowa nauczycielka matematyki, Klementyna Jastrzębska (widma przeszłości nijak nie pozwalają jej o sobie zapomnieć) i prawdopodobnie cierpiący na autyzm, introwertyczny i mrukliwy uczeń, Gniewomir. • Chmielarz pokazuje jak w środowisku młodzieży eskaluje nienawiść, jak błędy i zaniedbania rodziców wypaczają charaktery ich dzieci. Pokazuje, co staje się z dziećmi, których potrzeby nie załatwia się obecnością i rozmową, a jedynie materialnym zbytkiem. Przedstawia ludzi zepsutych pieniędzmi o przytępionych emocjach, którzy w swoich hedonistycznych odysejach pogubili to, co najważniejsze. W tej powieści wszyscy na swój sposób są pokiereszowani, wewnętrznie pogubieni, dotkliwie samotni. A prywatna szkoła z miejsca marzeń naraz wydaje się miejscem koszmarnym, jeszcze bardziej oddalającym młodzież od siebie nawzajem. Chmielarz doskonale pokazuje, że problemy dzieci w znacznym stopniu są problemami ich rodziców, a nie przepracowane traumy, z czasem sprowadzają do parteru i nie ma na nie rady. • Książka mająca aspirację i ambicję opisania jakiegoś skrawka polskiej, nowobogackiej rzeczywistości, pozbawionej skrupułów, gdzie trwa nieustanna pogoń za kolejnymi, często chwilowymi przyjemnościami, mającymi uśmierzyć prawdę o życiu – porwanym na strzępy.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo