• Tytuł: "Śmierć w Oliwie" • Autor: Charles Berg • Wydawnictwo: Goneta • Okładka: Katarzyna Jackiewicz • Data wydania: 13 kwietnia 2015 • Liczba stron: 144 • ISBN: 978-83-63783-82-2 • Charles Berg jest twórcą i miłośnikiem kryminałów retro osadzonych w Wolnym Mieście Gdańsku. • Książka została napisana bardzo lekkim i tajemniczym językiem. Ogólnie wszystko w tej książce jest tajemnicze - miejsca wydarzeń, bohaterowie i... sprawa, która jest do rozwiązania. Tak, nie jest to utwór, który w połowie akcji ujawnia nam to, co będzie dalej. Uwierzcie mi, że nie raz się zaskoczycie, myśląc: tak, to on zabił. Ten kryminał retro pozwolił mi przenieść się do lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Dzięki podaniu dokładnych ulic, razem z bohaterem przemierzałem zimne i brudne miejsca. • Zostaje zamordowana piosenkarka, Inga Freiden. Pewien niemiecki komisarz zleca to dochodzenie prywatnemu detektywowi, gdyż on, jak sam twierdzi, nie jest kompetentny do prowadzenia sprawy przez zadurzenie się w ofierze. Giną kolejne osoby, a sprawca nadal jest nieuchwytny. W rozwiązaniu tej dziwnej sprawy, w której od początku nic nie gra, pomagają jemu: Gerhard Ziehn i Elena – piosenkarka, która zajęła miejsce po zmarłej koleżance. Gdy jednak detektyw znajduje odpowiednie tropy, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. • Gregor Steppe jest człowiekiem prowadzącym spokojny tryb życia. Dostaje mało spraw do rozwiązywania, gdyż w tamtych czasach ludzie nie mieli pieniędzy, by płacić krocie detektywom, bo przecież policja od czegoś była. Jednak, gdy dostawał już jakieś zlecenie to starał się je rozwiązać skrupulatnie. Sprawdzał każdy trop i przeznaczał mnóstwo kasy na spotkania z ludźmi, którzy mogą pomóc. Bohater przypadł mi do gustu, bo odkryłem w nim część siebie – również jestem osobą dokładną. • Podsumowując, książka bardzo mi się spodobała. Nie jestem wielkim zwolennikiem kryminałów retro i do tej pozycji podchodziłem sceptycznie, ale na szczęście okazała się ona bardzo dobrą dawką literatury. Polecam wszystkim tym, którzy chcą spędzić czas z klimatyczną powieścią.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo