• Metoda 7 nawyków • W ostatnich kilku miesiącach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono do zbiorów Biblioteki Kraków bardzo dużą ilość nowości wydawniczych. Wśród nich znalazła się książka 7 nawyków szczęśliwego dziecka Seana Coveya, amerykańskiego pisarza, autora publikacji motywacyjnych dla dzieci oraz nastolatków. Pozycja ta znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Kilka lat wcześniej autor wydał książkę 7 nawyków skutecznego nastolatka, wzorowaną na publikacji swojego ojca Stephena Coveya 7 nawyków skutecznego działania. Nie spodziewał się, że obie pozycje staną się bestsellerami i ważnym książkami w bibliotece rodziców i nauczycieli. Ponad 3000 szkół z 50 krajów świata wprowadziło metodę 7 nawyków do programów edukacyjnych. • 7 nawyków szczęśliwego dziecka to poradnik dla rodziców i wychowawców, ale przede wszystkim książka z opowiadaniami dla dzieci. Na pierwszych stronach najmłodsi poznają mieszkańców Siedmiu Dębów, którymi są: Miś Kudłatek, Królik Raptus, Lilka Skunks, Witek Wiewiór, Wandzia Wiewiórka, Jeżozwierz Igiełka, Ala Przylepka oraz Robaczek Robcio. Czytelnicy poznają siedem opowieści, a każda z nich dotyczy jednego nawyku, np. Kudłatek i zestaw badacza owadów dotyczy nawyku – Zaczynając coś, określ sobie cel działania – Opracuj plan. W tej opowieści dzieci dowiadują się, jaki plan musiał przygotować Kudłatek, by zdobyć pieniądze na realizację kilku celów oraz dwa sposoby ich wydawania. Czytelnicy poznają siedem kroków, które mają im pomóc mądrze planować działania, być przyjacielskim, radzić sobie ze stresem i nie poddawać się presji grupy. • Po każdej opowieści zamieszczono rozdział zatytułowany Kącik Rodzica, w którym znalazły się porady, tematy do dyskusji oraz drobne kroczki do wypracowania danego nawyku. Na końcu zamieszczone zostało drzewo 7 nawyków oraz posłowie Stephena R. Coveya, w którym podkreśla, że najważniejsze w wychowaniu dziecka jest kształtowanie charakteru zgodnie z uniwersalnymi zasadami takimi, jak odpo­wied­zial­ność­, pomaganie innym i uczciwość. • Ilustracje do opowiadań wykonał Stacy Curtis. Są one bardzo realistyczne, ale barwne, humorystyczne i zachęcające do oglądania oraz czytania. Nauczycielom, rodzicom i bibliotekarzom polecam również stronę internetową autora www.seancovey.com, na której publikowane są materiały edukacyjne do zajęć. • Paulina Knapik • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo