• Napiszę tak: fanem p. Christie nie byłem nigdy. Owszem, czytywałem ale wyłącznie jako klasykę. Kryminału, rzecz jasna. Napiszę jeszcze, że książka myszką trąci. Nawet jak na klasykę, mocno. • Bo, na przykład, w odróżnieniu od książek, ekranizacje prozy pani Christie bronią ją, prozę w sensie nie autorkę, znakomicie.
  • Nie przepadam za zbiorami opowiadań. Wolę dłuższe, ale za to konkretne historie. • "Morderstwo w zaułku" - całkiem dobra, porywająca opowieść. Gdy za oknem fajerwerki - nikt nie zwraca uwagi na hałas. I tak następnego dnia zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Zabójstwo? Samobójstwo? Tylko czy szczęśliwa, zaręczona dziewczyna miała ku temu powody? Z pomocą przyjdzie jak zwykle Herkules Poirot. • "Niewiarygodna kradzież" - średnio przypadła mi do gustu. Najpierw długie opisy przyjęcia, które odbywa się u bogatego polityka. Niestety, w czasie tej sielanki, giną ważne dokumenty. Jeśli te wpadną w niepowołane ręce, to wszystkim grozi nieb­ezpi­ecze­ństw­o. Kto z gości przywłaszczył sobie wartościowe papiery? • "Lustro nieboszczyka" - Poirot otrzymuje list z prośbą o pomoc. Nadawca listu podejrzewa, że został oszukany. Niestety, zanim detektyw dociera na miejsce, nadawca listu ginie... • "Trójkąt na Rodos" - po raz kolejny nasz detektyw musi odpocząć i udaje się na urlop, ale nie zaznaje tam upragnionego spokoju... • Wracając do początku mojej recenzji - w przypadku tych historii nie można za bardzo narzekać na owe zbiory opowiadań. Opowiadania są całkiem dobre, choć nie wszystkie przypadły mi do gustu. Nie czekamy długo na rozwiązanie zagadki, a i tak bywamy zaskoczeni.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo