• Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu • Wiktor Suworow – właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun – to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974–1978 był rezydentem GRU w Genewie. • Co może napisać były szpieg co nie byłoby powszechnie znane? • Książka rozwlekła ma 416 stron. W wielu miejscach autor się powtarza. • Nie znalazłem w książce podstaw szpiegowskiego fachu. A zamieszczone w książce „rady dla początkujących szpiegów” są śmiechu warte, podobno na nich budowali swój kunszt szpiedzy. • Pomiędzy stronami 352 i 353 zamieszczono zdjęcia. Pod jednym z nich możemy przeczytać: • „W czasie konferencji Jałtańskiej 1945 roku Stalin z rozmachem i umiejętnie wykorzystał alkohol. Chciał zmusić Roosevelta i Churchilla do podpisania potrzebnych mu dokumentów. Do tego celu upijanie na wesoło pasowało jak ulał. …. Jednego dnia wzniesiono w sumie 45 toastów. Rzecz jasna towarzysz Stalin był w pracy i czasie konferencji był trzeźwy…. Podczas negocjacji zamiast wódki pił wodę, a zamiast koniaku – zimną herbatę w odpowiednim kolorze.”
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo