• L. Frank Baum to amerykański pisarz znany głównie z Czarownika z krainy Oz. W Polsce książkę tę wydało m.in. wydawnictwo Vesper w 2013 roku. • Dorotka mieszka w Kansas, lecz pewnego dnia tornado porywa jej dom i unosi w powietrze. Dziewczynka i jej piesek Toto trafiają do dziwnej krainy, której nigdy wcześniej nie widzieli. Okazuje się, że Dorotka jest w krainie Oz. Dom przez przypadek przygniótł Złą Wiedźmę ze Wschodu i dziewczynka otrzymuje jej srebrne buciki. Radzi się Dobrej Czarownicy, jak ma wrócić do domu. Jedyną nadzieją może być Wielki Czarownik Oz. Dorotka nie waha się ani chwili i rusza w drogę do Szmaragdowego Miasta. Po drodze poznaje nie tylko krainę, ale też nowych przyjaciół – Słomianego Stracha na wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Oni też chcą poprosić o coś Oza, więc dołączają do wyprawy Dorotki i przeżywają masę przygód. • Trzecioosobowy narrator opowiada o tym, co przeżywają przyjaciele. Ich podróż usiana jest różnymi niebezpieczeństwami, ale zawsze wychodzą z nich obronną ręką. Mogą na sobie polegać, wspólnie mogą więcej. Wspierają się i pomagają sobie. • Postacie są dość ciekawe. Początkowo czytelnik wierzy, że brakuje im rozumu, serca i odwagi, lecz po pewnym czasie dostrzegamy, że jedyne, czego nie mają do pewności siebie. Kolejne przygody pokazują, że wystarczy odrobina wiary w siebie, by każdy z nich odnalazł upragnioną część w sobie. Nie są jednak usatysfakcjonowani i nadal chcą, by pomógł im Oz. • Jedyną potrzebującą w tej gromadzie jest Dorotka, która chce wrócić do domu, ale nie wie, jak to zrobić. Jest to odważna dziewczynka, która ma dobre serce. Wysłuchuje swoich towarzyszy i chce im pomóc, jest sprawiedliwa i przyjacielska. • W książce znajdziemy oryginalne ilustracje Evelyn Copelman. Są inne niż znane nam obecnie rysunki. Kreska jest inna, kolory mniej wyraźne. W treści znajdziemy czarno-białe rysunki, które doskonale pasują do aktualnych scen. To ładny dodatek do opowieści. • Książka opowiada o pragnieniu zmian, o współpracy, dobroci. Znajdziemy w niej wiele wątków, o których warto pomyśleć. Jest życie w kłamstwie, przypadkowe spotkania, magia i nauka. Przede wszystkim jest to jednak powieść o zmianie wewnętrznej i poznawaniu siebie. Przy okazji to lektura przygodowa, w której nie brakuje akcji. • Czarownik z krainy Oz jest klasyką literatury dziecięcej. Jedyne, co mi się w nim nie podobało, to dość krwawa i niesamowicie smutna opowieść Blaszanego Drwala. Nie miałam wcześniej okazji poznać tej lektury, ale cieszę się, że to nadrobiłam. To mądra i ciekawa opowieść dla młodszych czytelników. • Polecam tym, którzy jeszcze nie znają tej powieści. Warto zerknąć, by dowiedzieć się, co sprawiło, że książka ta jest znana na całym świecie. To jedna z tych opowieści, które powinien poznać każdy.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo