• Czy człowiek jest tworem, który odciął się od wszystkiego innego? Nie! Każdy z nas w jakimś stopniu powiązany jest ze zwierzętami, przyrodą i kosmosem. Jak? To proste – składamy się z podobnych do powietrza składników, a nasze DNA można porównać z innymi zwierzętami i znaleźć elementy zbieżne. O tym między innymi mówi książka Zadziwiające życie Mishy Maynerick Blaise. • W książce znajdziemy krótkie informacje na temat tego, że człowiek w pewnym stopniu jest zbudowany jak wszechświat. Pokazano to na przykładzie konkretnych minerałów, pierwiastków i zależności, które występują w przyrodzie. Na przykład węgiel, który jest w naszym ciele, mógł kiedyś być cząstką diamentu lub dinozaura. Dzięki obrazowym porównaniom dowiadujemy się, że budowa naszego organizmu, gdy rozłoży się ją na części pierwsze, jest zbieżna z tym, co można znaleźć we wszechświecie, na przykład w kościach innych zwierząt, w powietrzu czy wodzie. • Z jednej strony wiadomości z książki mogą być trudne dla dzieci, z drugiej jednak opisano je prosto i obrazowo, bez zbędnych zawiłości. Oprócz biologicznych ciekawostek są też kulturowe, i nie tylko, odniesienia – na przykład do mitologii. To cenna dawka wiedzy, która może zaintrygować najmłodszych czytelników. • Najmocniejszym punktem książki są ilustracje. Rysunki są kolorowe, niesamowicie nasycone barwami i naprawdę piękne. Szata graficzna książki jest spójna i atrakcyjna. Obrazki ozdabiają strony, stanowią tła dla tekstu i są przydatne podczas prezentacji konkretnych zjawisk. Dodajmy do tego jeszcze fonty, które współgrają z formą książki, a otrzymamy naprawdę piękną oprawę graficzną dla tego niebanalnego tekstu i tematu. • Zadziwiające życie to pozycja dla dzieci ciekawych świata, które interesują się tym, jak powstał człowiek i nie tylko. Pięknie wydana, ciekawa i dostosowana do wieku czytelników może stanowić bodziec do dalszych poszukiwań i nauki. Zdecydowanie warto poszukać, jeśli macie w domu dziecko, które zadaje masę pytań i jest ciekawe nowości.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo