• Filip, jeden z synów Dominika Pillona, właśnie wszedł do zarządu firmy ojca. Jego pierwszym zadaniem jest lot na planetę, która jest pilnie strzeżonym sekretem przedsiębiorstwa. Mieszkają na niej futrzane istoty, człekopodobne, które muszą zmierzyć się z nadchodzącymi wrogami. Na dodatek zostają bez władcy, którego ma zastąpić na tronie syn. By jednak zostać przywódcą ludu, musi porozmawiać z Najstarszym, który przesądzi o tym, czy Hoot-Hotoran jest godny piastowania tej funkcji. • Pillon i Synowie Marka Hemerlinga to powieść, która toczy się na kilku płaszczyznach czasowych i przestrzennych. Fabułę można podzielić na dwie historie. Pierwsza opowiada o Filipie, potomku Dominika Pillona, który w ramach pracy ma odwiedzić firmową planetę. Ma zbadać, jak wygląda, czy będzie przydatna w interesach. Druga historia mówi o przygotowaniach do wojny i obieraniu nowego władcy ludu Skolgaru. • W powieści znajdziemy kilka interesujących tematów. Jednym z nich jest sprawa kultury i pewnego rodzaju religii, która wytworzyła się wśród futrzastego ludu. To fascynujące, gdy czyta się o wszystkich tych zwyczajach, których jesteśmy świadkami, możemy obserwować całkiem nową cywilizację. Autor dołożył starań, by zainteresować nas, ale nie przytłoczyć informacjami na temat tych istot. Innym interesującym wątkiem jest sprawa potomków Pillona i jego pomysłu na stworzenie firmy. I niech nie zmyli was objętość tej książki – na 150 stronach pojawia się naprawdę wiele interesujących tematów, o których mogłabym pisać i pisać, ale odebrałoby wam to przyjemność z lektury, więc nie będę tego robić. • Fabuła może zaskoczyć. Nie oczekujcie zwrotów akcji i niespodziewanych wydarzeń, jednak tekst naprawdę jest ciekawy, głównie dlatego, że czytelnik od pierwszych stron zostaje wrzucony w całkiem nowy świat bez jednego słowa wyjaśnień. Dopiero z czasem zaczynamy wszystko układać w logiczną całość. Warto więc przebrnąć przez początkowe strony, by potem zachwycić się twórczością Marka Hemerlinga. • Muszę przyznać, że nie tylko pomysł na fabułę przypadł mi do gustu, lecz także wykonanie. Autor posługuje się pięknym, plastycznym i bogatym językiem. Opisy nie są męczące i nudne, są naprawdę świetnie skomponowane, pełne pięknych określeń, które czyta się z zachwytem. Dzięki temu bez problemu można poczuć się, jakby się było w środku wydarzeń. • Czytanie Pillona i Synów to była czyta przyjemność. Fabuła, język, fantastycznie wykreowany świat – to tylko niektóre z zalet tej pozycji. Przyznaję, że na początku trudno było mi się wdrożyć w tę powieść, jednak już po kilku stronach wszystko zaczynało się wyjaśniać, a konkretne elementy zaczęły „wskakiwać” na swoje miejsca, dając mi naprawdę ciekawą lekturę. Na pewno każdy fan science fiction powinien sięgnąć po tę książkę, więc jeśli jesteście fanami gatunku, nie wahajcie się ani chwili.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo