• Islandia jest niewielką wyspą, która słynie z czynnych wulkanów, pięknych widoków, wodospadów i zorzy polarnych. Ponad tysiącletnia historia kraju to nie tylko żegluga, to też odkrycia geograficzne – w tym Ameryki – oraz wkład w spisanie mitologii nordyckiej. Czym jeszcze może zaskoczyć nas Islandia? Sprawdźmy w książce Egilla Bjarnsona Wielka historia małej wyspy. Jak Islandia zmieniła świat. • Islandia od jakiegoś czasu jest obiektem zainteresowań nie tylko turystów, lecz także filmowców, którzy podziwiają piękno przyrody tego regionu. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej szukamy informacji o tej wyspie. Bjarnson jest Islandczykiem, który podjął się spisania historii swojej ojczyzny. Robi to w sposób chronologiczny, sięga do źródeł i przybliża postacie ważne dla Islandii. Poznajemy wikingów, których morskie podróże przyczyniły się do odkrycia Ameryki i poznania uroków Grenlandii. Kolejne dziesięciolecia to okres ważny dla spisywania mitologii, lecz także powstania spisów powszechnych czy inspirowania Tolkiena. Islandia miała także swój udział w ważnych międ­zyna­rodo­wych­ wydarzeniach – była m.in. miejscem, w którym stoczono ważny szachowy pojedynek. • Wielka historia małej wyspy napisana jest w sposób lekki i z dystansem. Autor ma świetny styl opowiadacza, nie czuć znużenia podczas lektury. Z humorem serwuje ciekawostki na temat swojej ojczyzny, ale potrafi też wskazywać wady. Widać w jego relacji dumę z pochodzenia, jednak nie zamierza stawiać Islandii wyłącznie w dobrym świetle. Nie zakłamuje rzeczywistości, ale da się tu odczuć subiektywizm. Bjarnson pozwala sobie na komentarze i rzucenie od czasu do czasu uszczypliwości w związku z pewnymi wydarzeniami historycznymi. • Trudno jednoznacznie zakwalifikować mi tę pozycję. Nie jest to bowiem literatura podróżnicza ani opracowanie historyczne na temat państwa. Jest tu sporo ciekawostek, ale całość uporządkowano chronologicznie i widać dużą dbałość o przedstawienie faktów. To mieszanka gatunków, która wypada w przyjemny sposób. Można rzec, że to próba zebrania historii, kultury, mentalności ludzi w jednej książce. • Wielka historia małej wyspy to ciekawa pozycja, którą polecam nie tylko fanom Islandii. To książka, w której znajdziemy dowody na to, jaki wpływ ta niewielka wyspa miała na losy świata. Napisana świetnym stylem, pełna interesujących zagadnień pozycja.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo