• To moje pierwsze spotkanie z twórczością Kurta Vonneguta, spotkanie niezwykłe i zaskakujące, bo i taka jest jego powieść "Śniadanie mistrzów, czyli żegnaj czarny poniedziałku". Wydawało mi że po lekturze "Autostopem przez galaktykę" (link) nic bardziej pokręconego nie przeczytam i okazało się, że byłam w dużym błędzie. • Podstarzały, osamotniony i sfrustrowany pisarz science-fiction Kilgore Trout (alter ego Vonneguta) otrzymuje zaproszenie na festiwal sztuki w Midland City i wyrusza w drogę. Podróżuje autostopem, bo w Nowym Jorku zostaje napadnięty i okradziony. Trout zarabia na życie jako instalator żaluzji okiennych, o jego twórczości nikt nie słyszał, pomimo że napisał mnóstwo powieści i tysiące opowiadań. Jego utwory, które wysyła do wydawców w jednym egzemplarzu, są używane jako wypełniacz objętości porn­ogra­ficz­nych­ pisemek. W tym samym czasie najbogatszy człowiek w Midland City, dealer samochodowy, wdowiec Dwayne Hoover zaczyna popadać w obłęd, czego nie zauważa nikt z jego otoczenia. Spotkanie Trouta z Hooverem prowadzi do pogłębienia się choroby psychicznej tego drugiego. Hoover zaczyna wierzyć, że wszyscy na Ziemi są robotami – oczywiście poza nim samym, on jako jedyny obdarzony jest wolną wolą. Ostatecznie Trout zdobywa sławę jako wielki uczony, pionier w dziedzinie zdrowia psychicznego, a Hoover ląduje w domu wariatów. • Trudno wyjaśnić o czym naprawdę jest ta książka. Jak pisze sam autor to historia o dwóch samotnych, chudych, podstarzałych białych mężczyzn na szybko umierającej planecie i to zdanie najlepiej oddaje treść powieści. Ale powieść to również miejsce, gdzie autor przedstawia swoje pomysły i "oczyszcza umysł z wszystkich śmieci." Książka wypełniona jest anegdotami, alegoriami i komicznymi rysunkami, ilustrującymi życie na Ziemi. • Powieść Vonnegut'a to dziecko lat sied­emdz­iesi­ątyc­h XX wieku. To gorzka satyra na rodzinny kraj autora. Skrytykował w niej cyniczne pojęcie patriotyzmu przez Amerykanów, niewolnictwo, rasizm faszyzm, seksualność czy materializm. • To nie jest zwykła powieść, nie da się jej w prosty sposób sklasyfikować. Nie jest w niej ważna akcja, ale bardziej kreacja bohaterów i idee. • To jest książka, którą się kocha albo nienawidzi. Miłośnicy czarnego humoru i nietypowych koncepcji będą nią zachwyceni • Dla mnie książka jest fantastyczna, czytałam ją z nieukrywaną przyjemnością i z ciekawością sięgnę po kolejne dzieło Vonnegut'a. • Więc jeśli czasem zadajecie sobie pytanie: "O co w tym wszystkim chodzi?" polecam Śniadanie mistrzów. • Marta Ciulis- Pyznar
  • Świetna książka dla kogoś kto lubi alternatywne spojrzenie na rzeczywistość :) polecam
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo