• Bardzo ciepła opowieść, głównie o japońskiej sztuce pisania listów, ale też o relacjach między ludzkich. Powiedziałabym też ze o sztuce wypowiadania myśli poprzez słowa, czasem uzdrawiania sytuacji w listach. Wiele piękna jest w tej książce.
  • Z dużą nadzieją (ale i niepewnością) sięgałem po nową pozycję wydawniczą Tajfunów. Wcześniejsze ich tytuly spodobały mi się, i świetnie wpasowały się w mój gust fana Japonii. Tym razem jest podobnie. Nie zawiodłem się, mimo, że jest to trochę inny rodzaj opowieści. • W kameliowym świecie postacie i zdarzenia prezentują się nam w iście japońskim stylu. Powolna, na pozór błaha narracja. Spokojni (choć nie bez rozedrgania wewnętrznego), plastyczni bohaterowie. Cudowne opisy przyrody i prostych czynności (gotowanie, ubieranie się, spacerowanie). Wreszcie taki mocno filozoficzny, egzystencjonalny motyw przewodni: przemijanie, ludzkie relacje, zmienność nas samych i otoczenia (symbolika pór roku). • Czytając kaleliowy sklep miałem bardzo realistyczne wrażenie ulotności świata i nas samych. I płynącą z tego naukę, iż ważne jest, żeby cieszyć się tym co mamy, tu i teraz. Chwytać dzień. Wydobywać z niego to, co najlepsze (mimo swoich problemów, przeciwności losu). W sumie jest to bardzo prosta opowieść. Bardzo lekka. Ale równocześnie szalenie ciepła i budująca. • Z drugiej strony - jako miłośnik (prawie) wszystkiego co japońskie - delektowałem się tą opowieścią. Złapałem się na swoistej wizualizacji. Na gotowych kliszach filmu, lub anime. I tak na koniec napiszę, iż opowieść o tym sklepiku to doskonały materiał na dobry film. • Polecam.
  • Książka „Kameliowy sklep papierniczy” japońskiej powi­eści­opis­arki­ swoją tematyką i lekkim piórem autorki znakomicie wkomponowuje się w przedświąteczny czas. • Jej bohaterka Hatoko, nazywana Poppo, prowadzi odziedziczony po babci sklep papierniczy. Oprócz sprzedaży artykułów papierniczych, pisze listy na zamówienia. By nadać właściwy klimat i sens korespondencji, za każdym razem próbuje zrozumieć, co łączy nadawcę z odbiorcą, bo list to nie tylko puste słowa, ale także relacje i więzi. Dziewczyna z każdym kolejnym listem coraz lepiej odnajduje się w nowej rzeczywistości, emanuje ciepłem, skromnością i pewnym dystansem do świata, budzi sympatię, aż chciałoby się przebywać w jej towarzystwie. Fabuła rozwija się powoli, w typowy japoński sposób. Czas wyznaczają pory roku, święta, niez­obow­iązu­jące­ spotkania i odwiedziny. Oprócz listów spoiwem dla całej historii są też więzi towarzyskie. Widzimy jak Hatoko przechodzi metamorfozę, otwiera się na ludzi i zaczyna cenić ich obecność w swoim życiu. • Książka „Kameliowy sklep papierniczy” niesie przesłanie aby radować się drobnymi przyjemnościami, dbać o relacje i do wielu spraw nabierać dystansu. • ~EF
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo