• „Filary ziemi” – czyli jak wyglądało życie w średniowieczu. • Ta bez wątpienia najsłynniejsza powieść Kena Folletta, która zachwyciła miliony czytelników na całym świecie opowiada o budowie monumentalnej katedry w Kingsbridge. Napisana z ogromnym rozmachem historia funkcjonowania w śred­niow­iecz­nych­ realiach jest tak rzeczywista, że czytając powieść można poczuć się jak jeden z jej bohaterów. Jest w niej zawarta cała prawda o tamtych bardzo odległych nam czasach. Czasach targanych wojnami domowymi, głodem, herezją. Autor w sposób misterny splata ze sobą wiele niezwykle zawiłych wątków poszczególnych postaci. Nie brakuje tutaj walki o władze zarówno w sferze sakralnej, jak i świeckiej. Konflikty między monarchią, klerem, a narodem stanowią niejako fabularny chleb powszedni. Do tego dochodzi miłość, ogromne namiętności, zdrady, intrygi, wiele bardzo mrocznych sekretów i ogromnie krwawe zbrodnie. I choć wielu bohaterów powieści niemalże bez ustanku spotyka wprost niewyobrażalne zło, mimo wszelkich przeciwności losu i dzięki własnej determinacji prą dalej, aby momentami niemożliwy do osiągnięcia cel z każdym kolejnym dniem był coraz bliżej ich zasięgu. Na tle tych licznych historii o charakterze obyczajowym przez cały czas niewzruszenie pną się do góry kamienne mury katedry Kingsbridge, by po ponad czterdziestu latach w końcu sięgnąć samego nieba. • „Filary ziemi” to wprost fenomenalna i trzymająca w napięciu saga historyczno-obyczajowa o średniowieczu. Tytuł ten nie ma sobie równych. Tu nie ma ani chwili nudy. Nie ma bohaterów z przypadku, każdy odgrywa tu istotną rolę dla całości utworu. Dla mnie jest to literacki majstersztyk. Chętnie zanurzę się w ciąg dalszy opowieści o słynnym Kingsbridge. Podobno czytania nic nie zastąpi i własnej interpretacji tekstu, ale tym razem gorąco polecam wszystkim superprodukcję „Filarów ziemi” wyreżyserowaną przez Audiotekę.pl. Rewelacyjne słuchowisko ever… Niezapomniana uczta dla uszu, pełna niesamowitych wrażeń. Polecam, polecam, polecam!!!
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo