• Michelle Belanger to bardzo ważna działaczka w ruchu wampirycznym. Jest autorką wielu książek o tej tematyce, m.in. „Wampiry same osobie” z 2010 roku, którą wydało wydawnictwo Illuminatio. • Książka to kompendium wiedzy o wampiryzmie. Najpierw dostajemy plik informacji o tym kim są wampiry. Potem kolejno w siedmiu częściach mamy opisane wampiry jako łowców, grupę społeczną, osoby żyjące pośród nas… jest tu też część poświęcona kodeksowi postępowania wampirów. Dzięki książce widzimy, że wiele osób organizuje się wokół stowarzyszeń poświęconych wampiryzmowi i że traktują to oni całkiem na serio. Dlatego jeden z rozdziałów traktuje o tym jak zdobywać dawcę i po co właściwie on jest. • Książka składa się z krótkich tekstów, pogrupowanych w różne części. Są one różnych autorów, ale mówią o jednym, wspólnym temacie. Każdy z autorów posiada nad swoim rozdziałem krótką notatkę o sobie, swojej twórczości i działalności. Jeśli chodzi o rozdziały to wiele z nich kończy się słowniczkiem z najważniejszymi pojęciami z danego działu. Napisane są prostym językiem, bardzo ciekawie i składnie. • Muszę tu wspomnieć o szacie graficznej. Piękna, przyciągająca wzrok okładka sprawia, że aż ma się chęci sięgnąć po tę książkę. W środku znajdziemy też czcionkę, która pasuje idealnie do klimatu całości. Obok numerów stron pojawiają się tytuły części, dzięki czemu łatwiej jest się odnaleźć w treści. • Książka została bardzo dobrze wykonana. Nie ma tu błędów redakcyjnych, wszystko jest wyczyszczone, dobrze ułożone i pogrupowane. Teksty są ciekawe, płynnie przechodzą jeden do drugiego. Jedynym minusem, który mogłabym wyróżnić to duży format książki, który często stanowił dla mnie problem w zabraniu jej ze sobą w podróż. Poza tym jest to świetna pozycja o wampirach. • Książka „Wampiry same o sobie” to doskonała lektura dla interesujących się wampiryzmem. Obala ona wizerunek medialny wampirów i pokazuje ich faktyczny stan na świecie. Wampiry bowiem są to osoby, które żyją wśród nas, organizują się w grupy, stowarzyszenia i działają. Nie polują na swoje ofiary, lecz dobierają je starannie, szanują i korzystają z ich dobrowolnej zgody. • Michelle Belanger stworzyła ciekawą pozycję. Wybrała interesujące teksty, które przybliżają obecną działalność wampirów. Bardzo interesująca i pouczająca książka, przy której można spędzić czas w zimne wieczory. • Komu mogę polecić tę pozycję? Tym, którzy chcą zobaczyć jak faktycznie wygląda życie wampira i kim one są. A także tym, którzy chcą obalić wizję krwiopijcy z mediów i szukają do tego motywacji. To interesująca lektura dla otwartych głów i ciekawych świata osób.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo