• „Uwolniona” Tary Westover to poruszająca autobiografia, która zachwyca szczerością i głębią emocjonalną. Autorka, wychowana wśród mormonów w Idaho, opisuje swoje trudne dzieciństwo w rodzinie, która odrzucała tradycyjne wartości edukacyjne i społeczne. Przez lata żyła w izolacji, z dala od świata zewnętrznego, a jej życie zdominowane było przez silne przekonania ojca oraz niebezpieczne sytuacje związane z brakiem opieki medycznej. • Westover opisuje swoją drogę od nieznajomości podstawowych pojęć edukacyjnych do osiągnięcia wykształcenia na prestiżowych uczelniach, takich jak Harvard i Cambridge. Jej determinacja, by zdobyć wiedzę i uciec od toksycznego środowiska, jest inspirująca. Autorka ukazuje, jak trudne było dla niej zerwanie rodzinnych więzów, stanowiących jednocześnie źródło miłości i bólu. • Narracja jest emocjonalna i autentyczna, a Westover potrafi wnikliwie analizować swoje doświadczenia oraz relacje z bliskimi. Książka zmusza do refleksji nad tematami tożsamości, rodziny i granic, które człowiek jest w stanie przekroczyć w imię samorealizacji. • „Uwolniona” to nie tylko historia jednostki, ale także uniwersalne przesłanie o sile ludzkiego ducha i determinacji w dążeniu do wolności. To książka, która skłania do zastanowienia nad własnymi wyborami i wartością edukacji oraz wolności myśli. Polecamy ją każdemu, kto poszukuje inspiracji oraz głębszego zrozumienia złożoności relacji rodzinnych i osobistych wyborów. • „Uwolniona” Tary Westover to poruszająca autobiografia, która zachwyca szczerością i głębią emocjonalną. Autorka, wychowana wśród mormonów w Idaho, opisuje swoje trudne dzieciństwo w rodzinie, która odrzucała tradycyjne wartości edukacyjne i społeczne. Przez lata żyła w izolacji, z dala od świata zewnętrznego, a jej życie zdominowane było przez silne przekonania ojca oraz niebezpieczne sytuacje związane z brakiem opieki medycznej. • Westover opisuje swoją drogę od nieznajomości podstawowych pojęć edukacyjnych do osiągnięcia wykształcenia na prestiżowych uczelniach, takich jak Harvard i Cambridge. Jej determinacja, by zdobyć wiedzę i uciec od toksycznego środowiska, jest inspirująca. Autorka ukazuje, jak trudne było dla niej zerwanie rodzinnych więzów, stanowiących jednocześnie źródło miłości i bólu. • Narracja jest emocjonalna i autentyczna, a Westover potrafi wnikliwie analizować swoje doświadczenia oraz relacje z bliskimi. Książka zmusza do refleksji nad tematami tożsamości, rodziny i granic, które człowiek jest w stanie przekroczyć w imię samorealizacji. • „Uwolniona” to nie tylko historia jednostki, ale także uniwersalne przesłanie o sile ludzkiego ducha i determinacji w dążeniu do wolności. To książka, która skłania do zastanowienia nad własnymi wyborami i wartością edukacji oraz wolności myśli. Polecamy ją każdemu, kto poszukuje inspiracji oraz głębszego zrozumienia złożoności relacji rodzinnych i osobistych wyborów. • ~MP
  • Rewelacyjna książka! • Wiele jej wątków splatało się z problemami jakie sama miałam w życiu, więc tym bardziej podkręcone były moje emocje. • Książka napisana jest bardzo przejrzyście. W wielu miejscach opowieść jest szokująca, przerażająca. • Pokazuje wiele płaszczyzn życia autorki, przede wszystkim jej procesu kształcenia się oraz chorób psychicznych w rodzinie i mechanizmów ich ukrywania. Autorka pokazuje życie swojej rodziny od strony, która jest niewidoczna dla obcych, nawet tych bezpośrednich obserwatorów.
  • Wyobraź sobie, że pierwszych 16 lat życia spędzasz w samym środku niczego, a ściślej w wioseczce w stanie Idaho w USA. Nigdy nigdzie nie wyjeżdżasz, nie masz Internetu, a nawet telewizji, nie chodzisz do szkoły. Teoretycznie miałaś odbierać edukację domową, ale nikt nie miał do tego głowy. Twoim podwórkiem jest złomowisko. • Twoi rodzice są… cóż, słowo „specyficzni” nie oddaje istoty rzeczy. Matka uważa się za uzdrowicielkę. Jeśli nabijesz się na zardzewiały bolec, poda ci homeopatyczne środki przeciwbólowe i pomodli, by nie wdał się tężec. Jeśli w wypadku samochodowym wypadną ci dyski, skupi się na energii twoich czakr i będzie to jedyna pomoc, na jaką możesz liczyć. Natomiast szanowny tato zajmuje się głównie przygotowaniami na Dni Ohydy (mormoński odpowiednik końca świata) oraz tropieniem szatana. • Masz już niejakie wyobrażenie o losie autorki książki „Uwolniona”. A teraz będzie naprawdę fajowo: ta na wpół dzikuska dziwnym splotem szczęścia, przyrodzonych zdolności i ciężkiej pracy trafia do college’u (coś jak nasze studia licencjackie). Nie wie, jak korzystać z podręcznika, nigdy nie miała na sobie podkoszulka z krótkim rękawem (mormonkę obowiązuje niezwykle pruderyjny ubiór), nigdy nie piła wina, a także była przekonana, że Europa to jedno państwo itd. • Czy Tara wytrwa na studiach? Czy to w ogóle możliwe, by wszystko nadrobiła? Jak szybko może rozszerzać się świadomość nastolatki i jaką cenę się za to płaci? Czy przebaczy swojej rodzinie? A przede wszystkim, czy pozbędzie się wrażenia kompletnego nieprzystawania do współczesnego świata? • Dowiecie się z fascynującej autobiografii Tary Westover! • Poleca Anna Cała
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo