Recenzje dla:
  • Szczegółowo, malowniczo zbudowana historia kilku pozornie niezależnych istnień, których losy splatają się ze sobą powoli, acz coraz bardziej, by wreszcie się okazało, że świat tak naprawdę duży nie jest, a podobne ludzkie dramaty przeżywane są niezależnie od czasu, okoliczności, środowiska. Historię poznajemy z perspektywy żyć kilku różnych bohaterów, patrzących na ten sam świat w różny sposób, umiejscawiający się w nim w oparciu o różne kryteria i konwenanse społeczne. Wszystko to scala jednak jeden motyw; motyw miłości, miłości różnych. Matczynej, dziecka, tej dedykowanej wybrankom serca, braterskiej. Niezauważanej, niezrozumianej, nieposzanowanej, zawieszonej w przeszłości, brutalnie rozerwanej, dogasającej, wykorzystanej, kiełkującej, żywo wybuchającej, pięknie rozkwitającej. Powieść o złożoności ludzkich uczuć, pięknie wprowadzona w ramy czasowe pierwszej i drugiej wojny światowej. Międ­zypo­kole­niow­a. Bez zbędnego moralizowania. Nie ma tu ponadczasowej prawdy "miłość wszystko zwycięży, miłość wszystko wybaczy". Opowieść pozostawia przedstawiony świat bez oceny, ale na tyle realistyczny i wiel­opła­szcz­yzno­wy, że pozwala odbiorcy zmierzyć się z własnymi (otoczenia?) normami i systemem wartości.
  • Bardzo podobała mi się "Altana", bo akcja rozgrywa się podczas II wojny oraz są tajemnice i sekrety rodzinne. • Młodziutka Helena podczas I wojny za namowa rodziny poślubia przyjaciela brata, chociaż go nie kocha. Mąż wyjeżdża na front, a ona po pewnym czasie poznaje przystojnego Kanadyjczyka, mają romans, a owocem jest córeczka. On nie odpowiada na jej listy, ona zostaje wysłana z posiadłości na okres ciąży, a po porodzie dziecko zostaje jej odebrane i oddane do adopcji. • Dopiero po śmierci rodziców zaczyna szukać dziecka, znajduje je w kochającej rodzinie i widząc rozpacz przybranej matki, postanawia zostawić jej dziecko. Prosi tylko o informowanie jej o życiu dziecka. • I tak jest przez kilka lat potem kontakt się urywa. Dopiero po 20 latach, z początkiem II wojny, Helena dostaje telefon od ciężko chorej przybranej matki z prośbą o pomoc. • I z tak zaczyna się bardzo ciekawa historia córki Heleny Laury, która po śmierci matki przyjeżdża do posiadłości Heleny (nie wie że to jej biologiczna matka) z nieślubnym dzieckiem, i musi wybierać miedzy dwoma przystojnymi mężczyznami,Stevem, przyjacielem jej nieżyjącego narzeczonego, który bardzo jej pomagał, a młodym Kanadyjczykiem, na którego bardzo niechętnie patrzy Helena, podejrzewając,że to może być jej przybrany brat. • Mary Nichols znam jako autorkę romansów historycznych wydawanych przez Harlequin, byłam więc mile zaskoczona, że ta książka jest taka inna, porusza taką poważną tematykę jaką jest wojna. Wyszło jej to świetnie a romans też jest bardzo ciekawy i wzruszający.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo