• czyta się fantastycznie • polecam
  • ciekawa książka opisująca czasy Mieszka oraz Bolesława Chrobrego i jego sióstr
  • Doskonale opowiedziana wersja historii Polski i północnej Europy. Widać tutaj ogromna pracę autorki w celu zgłębienia tematu zagadnienia. Można polemizować co do przebiegu wielu wydarzeń, czy samej postaci głównej. Ale jest to powieść mocno oparta w historii, która nie jest dokładnie znana. Źródła jakie są dostępne nie są jednoznaczne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak prowadzić jej narrację.
  • Świetnie napisana książka. Przedstawia historyczne szczegóły związane z powstania Państwa Polskiego. Pani Cherezińska, mam wrażenie po przeczytaniu kilku dzieł, opisuje każdego bohatera tak szczegółowo iż miałem wrażenie jak gdybym osobiście był świadkiem tworzenia Polski. Tak super przedstawia sytuacje że w niektórych miejscach można się zawstydzić bo ma się wrażenie podglądania postaci w scenach intymnych. Polecam cykl "Harda", "Królowa" i Gra w Kości". Tyle zdążyłem wchłonąć - bo to się nie czyta to po prostu się przeżywa.
  • Każdy wie coś na temat Mieszka I, ale o jego córkach...
  • Gra o tron w polskiej wersji. Świetna książka.
  • Elżbieta Cherezińska wybrała ciekawy moment dziejowy na akcję swojej powieści. Początki naszego państwa, przyjęcie chrztu przez Mieszka I oraz fala konwersji pogańskich władców na chrześcijaństwo, która w tym okresie przetaczała się przez Europę. Autorka połączyła fakty znane i nieznane tworząc piękną, epicką opowieść. • Brak historycznych informacji na temat Świętosławy pozwolił autorce popuścić wodze fantazji tworząc portret kobiety wyjątkowej, bez konieczności naginania faktów historycznych, te ciemne plamy w naszej historii zostały przez pisarkę doskonale wykorzystane. • Pisarka stworzyła portret kobiety silnej, inteligentnej, ambitnej i przebiegłej. Z drugiej strony postaci tragicznej. Świętosławę targają namiętności, które są źródłem jej cierpienia. Staje w obliczu wyboru, ambicja czy własne szczęście. Elżbieta Cherezińska w mistrzowskim stylu oddała jej psychikę, jej myśli, targające ją rozterki, marzenia. • "Harda" to nie tylko opowieść o Świętosławie, ale również o ambicjach Mieszka I, knowaniach jego żony Ody, Bolesławie Chrobrym, przyrodnich sióstr Pani Hardej. Dzięki połączeniu wątków polskich ze skandynawskimi poznajemy również historię Svena Widłobrodego, Olava Tryggvassona. Bardzo dobrze wypadają kobiety, jednak to gwiazda Świętosławy lśni najjaśniej, jest najbardziej wyrazistą postacią. Znacznie bladziej wypadają królowie, poza Mieszkiem w zasadzie niczym się od siebie nie różnią. • Nie trzeba być fanem powieści historycznej, by zachwycić się "Hardą" Elżbiety Cherezińskiej. Ta powieść czaruje i porywa od pierwszej do ostatniej strony. Bitwy, wojny, zdrady, sojusze, nieustanna walka o tron i władzę to historia średniowiecza, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Co ważne napisana jest tak przekonująco, że nie sposób odgadnąć gdzie kończy się historia, a zaczyna fikcja literacka. • Zachwycająca. • Marta Ciulis- Pyznar
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo