• Pofilozofujmy z dziećmi! • Dzieci, kiedy tylko zaczną mówić zadają mnóstwo pytań. Na początku są to proste pytania: co to, dlaczego, po co. Z czasem stają się poważniejsze i bardziej skomplikowane. Dzieci, swoją ciekawością życia i otaczającego ich świata, skłaniają dorosłych do zastanawiania się nad różnymi sprawami, do poszukiwań, ciągłej edukacji, powrotu do zagadnień, o których dawno przestali myśleć. Gdyby tak jednak zamienić role, gdybyśmy to my, dorośli zaczęli zadawać dzieciom pytania o sens życia, o to czym jest piękno i sztuka i jak ważne są dla ludzi uczucia? Taką propozycję przedstawił Oscar Brenifier, francuski nauczyciel i propagator filozofii. Korzystając ze swojego doświadczenia organizatora warsztatów filozoficznych w szkołach, stworzył cykl książek Dzieci filozofują. Seria ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Zakamarki i składa się z pięciu tomów: „Dobro i zło, co to takiego?”, „Ja, co to takiego?”, „Piękno i sztuka, co to takiego?”, „Uczucia, co to takiego?”, „Życie, co to takiego?”. • Książki zawierają sześć głównych pytań dotyczących tytułowego tematu, a na każde z nich podanych jest wiele różnych odpowiedzi, nie zawsze oczywistych, czy ostatecznych. Autor chciał zainspirować dzieci do samodzielnego myślenia, odkrywania siebie i swoich poglądów, dorosłym pokazuje, że pytania to dobry wstęp do rozmowy na ważne tematy. Książki przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym. • Zabawne obrazki, rozładowują powagę oraz trudność pytań i odpowiedzi. W prosty i humorystyczny sposób ilustrują poważne, filozoficzne zagadnienia. Książki z cyklu Dzieci filozofują przetłumaczyła z języka francuskiego Małgorzata Kamińska-Maurugeon. • Maria Twardowska-Hadyniak • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo