• Meilin oddzieliła się od grupy znajomych i wyruszyła w rodzinne strony, by pomóc ojcu i ludziom, których nęka wojna. Dziewczyna nadal nie może się dogadać ze swoją pandą, choć powoli zaczyna widzieć w niej coś więcej poza kupą sadła. Tymczasem Conor, Abeke i Rollan zmagają się z brakiem zaufanie. Po tym, co zrobił Conor, reszta grupy odsunęła się od niego i chłopak cierpi. Nie ma jednak czasu na rozgrzebywanie nowych konfliktów, trzeba poszukać kolejnej Wielkiej Bestii, która pomoże w pokonaniu wroga. • Spirit Animals to cykl książek dla młodzieży z elementami fantastyki, w których głównymi bohaterami są młodzi właściciele potężnych zwierzoduchów. Każdy tom napisał inny autor, wszyscy jednak opowiadali historie osadzone w świecie Erdas. Autorem pierwszego tomu jest Brandon Mull, drugi tom napisała Maggie Stiefvater, a autorami trzeciego są Garth Nix i Sean Williams. Powieści doczekały się również wydania audiobookego, a lektorem dla wszystkich części jest Andrzej Hausner. Lektor w bardzo dobry sposób przekazuje tekst, modulując głos i interpretując dialogi tak, by nadać im emocje, ale też nie przesadza w tym, co robi. • W tym tomie jak i w poprzednich głównym wątkiem jest poszukiwanie kamieni należących do Wielkich Bestii, które mają pomóc w walce z wrogiem. Jak zawsze podróż będzie pełna niespodzianek. Kolejny raz dzieci przejdą próbę współpracy i zaufania, które nadal nie zostało umocnione. Każdy z bohaterów to inny charakter, co jest ogromnym plusem, bo nie można nigdy założyć, co się stanie i jak zareaguje na pewne działania reszta towarzyszy. • W tej części akcja dzieje się dwutorowo. Po pierwsze obserwujemy Meilin, która odłączyła się od grupy i postanowiła wrócić do ojca, by mu pomóc. Dziewczyna miała dość czekania na ruch Zielonych Płaszczy, zamiast szukać kamieni, chciała walczyć. Po drugie mamy resztę drużyny, która udaje się do Wielkiej Bestii. Czytamy o ich podróży i przygodach, które przeżywają. Bardzo ciekawie wypada ich pojawienie się w mieście. Lepiej poznajemy bohaterów, którzy odkrywają przed nami nowe cechy i umiejętności. • Potem akcja jest dość schematyczna. Bohaterowie muszą znaleźć Wielką Bestię, a nim poproszą ją o kamień, przyjdzie im walczyć. W międzyczasie będzie też okazja do sprawdzenia relacji ze zwierzoduchami. Każde z dzieci ma inne problemy wynikające z więzi, którą zawiązały ze zwierzoduchami. Dobrze, że autorzy pamiętali o tym, by nie robić z młodych bohaterów specjalistów w tresurze bestii, bowiem dla postaci jest to nowa sytuacja i przez to wypada dość naturalnie. • Spirit Animals to ciekawa seria młodzieżowa, chociaż tak naprawdę może spodoba się też starszym czytelnikom. Trudno odgadnąć, że bohaterowie książek są bardzo młodzi i że każdy tom napisany jest przez innego autora. To spójna opowieść, którą pochłania się z zainteresowaniem. Warto rozejrzeć się za nią w wersji audiobookowej. Nagrania nie są długie, a lektor przedstawia tekst z dużym zaangażowaniem, sprawiając, że słuchanie jest przyjemnością.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo