• Będąc jeszcze w gimnazjum zaczęłam interesować się Marią Skłodowską-Curie. Teraz już nawet nie pamiętam co wzbudziło u mnie tą fascynację. Może to była jakaś lekcja? A może wzmianka w podręczniku? Nie wiem… Jednak tamto zaciekawienie znów dało o sobie znać, gdy otrzymałam listę egzemplarzy recenzenckich od wydawnictwa Novae Res. Jedną z pozycji, którą mogłam wybrać była książka Tomasza Pospiesznego pt. “Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie”. • Jak sam tytuł mówi utwór opowiada o życiu i pracy tej znanej polki. Pokazuje ją nie tylko z tej naukowej strony, jednak pozwala czytelnikowi poznać szczegóły jej prywatnego życia. Nie są to suche fakty ułożone w porządku chronologicznym jak to zwykle bywa w książkach biograficznych, lecz dobrze czytająca się opowieść. • Dużym plusem tej pozycji jest język. Często w biografiach jest on ciężki i sprawia, że czytelnik przy piętnastej stronie zaczyna przysypiać, albo się wyłącza i nic do niego nie dociera. Tutaj na szczęście tak nie jest. Książkę czytało mi się szybko i z zaciekawieniem. • Pan Pospieszny w swoim dziele zamieścił fragmenty innych prac nawiązujących do życia Skłodowskiej i do jej rodziny. Dzięki temu mogłam poznać różne opinie na jej temat i dowiedzieć się jak na tę wielką osobowość patrzyli jej bliscy. • Chwilami miałam wrażenie, że autor chce przekazać czytelnikowi zbyt dużą ilość informacji. Nie mówię, że to jest złe, jednak osobiście obyłabym się bez sporej dawki wiadomości o przodkach noblistki. Poznanie kilku interesujących faktów o jej matce byłoby ciekawe, ale wspominanie dziadków i funkcji jakie pełnili było według mnie zbędne. • Książka została podzielona na cztery części. Dzięki temu zyskuje na przejrzystości. Ponad to na końcu umieszczone zostało kalendarium życia Marii Skłodowskiej oraz chronologia odkryć w chemii jądrowej. Te dodatki na pewno będą bardzo przydatne dla uczniów. • Komu polecam tę książkę? Na pewno osobom, które interesują się życiem i odkryciami Marii Skłodowskiej-Curie. Jest to doskonała pozycja dla uczniów oraz osób chłonnych wiedzy i ciekawych świata. •
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo