• Czternastoletni Kosmo Górka jeszcze nigdy nie strzelał z miotacza. Nigdy nie skakał między wieżowcami, uciekając przed policją. Nigdy nawet nie był sam na spacerze. Natomiast od zawsze marzył o ucieczce ze strasznego Zakładu dla Chłopców im. Klarysy Zdzierskiej. Wreszcie nadchodzi cień szansy... • Eoin Colfer to urodzony w 1965 roku autor książek dla dzieci i młodzieży, który w Irlandii cieszą się dużym powodzeniem. Światową sławę przyniósł mu Artemis Fowl. • Nadnaturalista to pełna pasjonujących i humoru powieść science fiction o odwadze, przyjaźni i wielkiej misji. Także o tym, jak czasem trudno być nastolatkiem. W strasznym zakładzie im. Klarysy Zdzierskiej na osieroconych dzieciach wykonuje się różne badania, aby sprawdzić jakiś produkt. Większość ludzi tam ginie, dlatego Kosmonauty Górka nie chce dłużej tam być. Postanawia uciec, gdy nadarza się okazja, trochę spraw się komplikuje... • Książkę, poprzez swój prosty język i ciekawy styl, czyta się łatwo, przyjemnie i szybko. Poprzez dużą liczbę środków stylistycznych, może zobaczyć świat, w którym dzieje się akcja. • Główny bohater, to oczywiście, Kosmonauty Górka. Jest miły, nie lubi wyrządzać innym krzywd, odważny, bo postanawia uciec, a to groziło śmiercią, spontaniczny i chętnie pomaga innym. • Drugą ważną postacią jest Suwak. Bohater występujący na początku książki. Jest on prawie taki sam jak jego najlepszy (być może jedyny) przyjaciel. Ma duże poczucie humoru, przez co często obrywa. • Ważnymi postaciami są także Stefan, Mona i Ditto. Stefan ma charakter przywódczy, Mona lubi się bawić, a Ditto to "mózg" całej paczki, znający się na wszystkim, szczególnie komputerach. • Faustino z Korporacji Myishi to też kluczowa postać, której trzeba poświęcić trochę więcej uwagi. Ma dwie różne twarze. Z pozoru wydaje się być miła, uprzejma i koleżeńska, jednak w najgorszym dla nas momencie potrafić wbić nam nóż w plecy. Jest w sam raz dla osób lubiących czarne charaktery. • Książka wywiera bardzo dużo emocji. Gdy czytałem jak oni są traktowani w Zakładzie, chciało mi się płakać. Urzekła mnie i wiem, że na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo