• Książka może być
  • Naprawdę fajna książka. Przeczytałam ją w prawie dwa dni. Bardzo wciągająca.
  • bardzo fajnie się czyta, dziecku się nie nudzi. Kolejne rozdziały zachęcają do dalszego czytania o przygodach Kazika.
  • Świetna lektura dla interesującego się światem 4-latka. Dużo przygód i egzotycznych zwierzaków. Krótkie rozdziały, idealne dla rodziców. Odejmuję jedną gwiazdkę, ponieważ w moim odczuciu książka utrwala niestety stereotypy o Afryce jako zacofanym kontynencie dzikusów.
  • Rewelacyjna lektura dla dzieci i młodzieży. Służy ona popularyzacji polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. • Łukasz Wierzbicki zabiera swych czytelników w fenomenalną podróż po czarnym lądzie szlakiem przygód poznańskiego reportera. W krótkich opowiadankach poznajemy prawdziwą historię człowieka, który w latach trzydziestych ubiegłego wiek przemierzył Afrykę rowerem. Ta niezwykle żywiołowa opowieść pełna jest barwnych spotkań z mieszkańcami Afryki, dziką przyrodą i zwierzętami. Całe mnóstwo w niej anegdot związanych z zachodzącymi zjawiskami przyrody. Niektóre z nich są bardzo zabawne, inne z kolei dosłownie mrożą krew w żyłach. Uważam, że „Afryka Kazika” do doskonała książka dla wszystkich małych czytaczy ciekawych świata. Może też stanowić idealną pozycję do tego, by zachęcić dziecko do obcowania z literaturą. Zero nudy, wartka akcja, świetna zabawa i interesujące wątki. Nic tylko usiąść i ruszać w dziką Afrykę ku nowej przygodzie. Polecam najmłodszym i nie tylko…
  • Fantastyczna książka, nie tylko dla małych. Moje dzieci (i te osobiste i te przedszkolne) "pochłaniały" przygody Kazika dosłownie, nie mogąc doczekać się kiedy znów będziemy czytać (książkę dawkowałam im po trochu z braku czasu, aby przeczytać ją na raz). Fakt, że książka jest o prawdziwych przygodach polskiego dziennikarza, spowodowała, że dzieciaki zapamiętywały niemal wszystkie szczegóły opisane w książce.
  • Łukasz Wierzbicki opracował listy i reportaże Kazimierza Nowaka z rowerowej wyprawy przez Afrykę w latach 1931-1936, zaś dla młodszego czytelnika napisał książkę opisującą ten niezwykły wyczyn. • Narratorem jest sam podróżnik. Wyruszył pociągiem z Poznania (tam zostawił najbliższych — żonę i dwójkę dzieci), z Rzymu rowerem dotarł do Neapolu, gdzie wsiadł na statek płynący do Afryki. Z Trypolisu ruszył już rowerem. Ale droga skończyła się niedługo za miastem — potem już tylko piaski pustyni. • Nasz bohater podróżuje niestrudzenie pomimo niekończących się przeciwności — a to grzęznące piaski, bagna, dżungla, brak wody pitnej, głód, ślepota, choroby tropikalne, rozlatujący się rower. Na szczęście, spotykał też wielu życzliwych ludzi, szczególnie tubylców. • Ciekawa i wartościowa lektura dla dzieci. Do książki dołączona jest mapa z zaznaczoną trasą.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo