• Książka okazała się dla mnie sporym zaskoczeniem. Spodziewałam się małego lekkiego zbioru z banalnymi przepisami japońskich potraw, niejako czasoumilacz pomiędzy poważniejszymi pozycjami książkowymi, ale nic bardziej mylnego. Bardzo ograniczona ilość fotografii i właściwie naukowa analiza kuchni japońskiej ze świetnym złożonym, niespiesznym wprowadzeniem w postaci rysu geograficznego, historycznego (z podziałem na poszczególne okresy japońskiej historii), opisem tradycji, zwyczajów i etykiety. Mało tego, na sam koniec książki czytelnik otrzymuje długą listę terminów z zakresu kultury żywieniowej Japonii po japońsku, zarówno w znakach kanji, jak i w formie zromanizowanej, a także imponującą notę bibliograficzną w porównaniu do gabarytów ksiązki. W czasach współczesnych, w dobie przeciążenia programami śniadaniowymi i kulinarnymi, gdzie właściwie książkę na tematy żywieniowe może napisać każdy, tematyka ta jawi się jako lekka, niewymagająca zaangażowania, pozbawiona głębi, a wręcz lekceważąco bagatelizowana. Ta książka, przypomina o tym, że kuchnia, jej historia i wpływ na cały naród i losy jednostki, ich wzajemna zależność to temat bardzo skomplikowany. To miła odmiana, takie merytoryczne podejście do kuchni japońskiej i kuchni w ogóle, a opisy historyczne i podróże etymologiczne autorki czyta się z prawdziwą przyjemnością. Jedyne minusy to skąpa ilość fotografii, niektóre odnośniki autorki do czasów współczesnych kiedy rozdział dotyczy konkretnego okresu historycznego - wiadomości jak najbardziej potrzebne, ale pojawiające się nie w tym miejscu, co trzeba, a także w niewielkiej ilości, ale jednak, literówki i błędy w tekście.
    +2 pouczająca
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo