• Bardzo nam się podobała. Pełna ciepła, rodzinna opowieść o życiu codziennym bajkowej ryjówki. Przez przypadek odkryliśmy tez serial animowany o pierwszej części przygód Florki.
  • Pozdrówki dla małej ryjówki! • Co te ryjówki takiego w sobie mają?! Najpierw na mojej czytelniczej drodze pojawił się Dobrzyk, ryjówka przeznaczenia, bohater Puszczy Białowieskiej. Rozbawił mnie i rozkochał. Całkiem niedawno natomiast zaznajomiłam się z inną prze­dsta­wici­elką­ tegoż gatunku, małą Florką. Ta ryjówka również skradła moje serce od pierwszych stron. • Twórczynią Florentyny jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka wspaniałych książek dla dzieci, m.in. recenzowanego już „Praktycznego Pana”. Bohaterka-zwierzaczek przypomina nasze pociechy. Jest tak samo cudnie naiwna i niezmordowanie ciekawa wszystkiego. Jej przewrotne myślenie, urocze dygresje i wyjaśnienia urzekną każdego. Dzięki temu dzieciaki bez trudu rozumieją problemy małej ryjówki, utożsamiają się z jej rozterkami. • Główną bohaterkę poznajemy za sprawą jej wpisów do pamiętnika, ale także listów do babci lub koleżanki z wakacji, Józefiny, jak i poprzez maile do leżącego w szpitalu kolegi, Klemensa. Tu należą się ogromne brawa dla autorki, za przypomnienie najmłodszym i być może zachęcenie ich do, tejże pięknej, ale już mocno zapomnianej sztuki, jaką jest epistolografia. Choć pojawiają się także nowoczesne maile, posiadają one reprezentatywne cechy listu. Mnie najbardziej przypadły do gustu zakończenia maili i listów typu: „pozdrówki-nerwówki”, „całuski-miętuski”. • Muszę pochwalić również ilustratorkę Jonę Jung. Ciepłe, dowcipne rysunki idealnie współtworzą książeczkę. Ryjówka z perłą oraz Mona Ryja wymiatają! • Kamila Sośnicka
  • Bardzo dobra książka, napisana dobrym językiem, zrozumiałym, delikatnym, dobrze się ją czyta. Same historyjki są ciekawe, uczą wartości, także zaskakująca dla dorosłych. Polecamy.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo