• Zacznijmy od tego, że “Lalka” była lekturą, którą za czasów liceum po prostu sobie odpuściłam, prawdopodobnie przez przytłaczającą ilość stron, kiedy trzeba było ogarnąć tyle innych rzeczy w szkolnym rozgardiaszu. Może to i dobrze, bo teraz mogłam do niej podejść ze świeżym i bardziej dojrzałym spojrzeniem. Czy spodobałaby mi się wtedy? Nie wiem, ale myślę, że nie. Czy spodobała mi się teraz? Tak i to bardzo, szczególnie, że ze wszelkich streszczeń jawiła mi się jako książka nudna i „o niczym”. Obecnie zaś widzę w niej coś, z czym się mogę momentami utożsamić a same rozterki bohaterów nie wydają mi się tak błahe jak lata temu. Niesamowicie też było zatopić się w ówczesną rzeczywistość warszawskich i paryskich ulic, wiedząc, że od napisania powieści (najpierw wydawanej w odcinkach w „Kurierze codziennym”) minęło już ponad 130 lat! • Fabuła „Lalki” opowiada losy Stanisława Wokulskiego – warszawskiego kupca, który wraca z długiej wyprawy do kraju z dużym majątkiem i równie sporym bałaganem w sercu. Odkąd bowiem zobaczył pewnego razu w teatrze Izabellę Łęcką nie może o niej zapomnieć żywiąc się jedynie fantazją i wizją wspólnej przyszłości. Niestety, Izabella nie wydaje się być zainteresowana perspektywą ożenku ze Stanisławem, obracając się w złudnej bańce bycia pożądaną przez wielu zamożnych mężczyzn i stan wodzenia ich za nos bardzo jej odpowiada. Przez ponad 800 stron powieści poznajemy nie tylko dalsze losy dwójki bohaterów uwikłanych w miłosne gierki ale też życie ich rodzin i znajomych repr­ezen­tują­cych­ często odmienne poglądy, pokolenia i statusy społeczne. Dzięki temu mamy szeroki obraz ówczesnych czasów włącznie z wieloma możliwościami do interpretacji tej powieści na różnych płaszczyznach. • Jeśli wciąż nie czujecie się zachęceni do sięgnięcia po dawną lekturę (po opisie sama bym nie była 😉), może przekonają was wersje do słuchania. Po pierwsze w empik premium free macie darmowy audiobook genialnie przeczytany przez Filipa Kosiora. Po drugie -również w empiku i również za darmo(!) jest dostępny 13- odcinkowy serial audio „Lalka” gdzie plejada gwiazd przedstawia nam powieść w wersji skróconej- biorąc z powieści tylko to co najistotniejsze. Osobiście polecam przesłuchać obie, bo dopiero po poznaniu pełnej treści możemy dokładnie zrozumieć intencje bohaterów zawarte w skondensowanym serialu. 8/10
    +2 wyrafinowana
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo