• Szkicownik Rzeczy Niemożliwych należy do Ally Nickerson. Ally myśli obrazami i ma niesamowitą wyobraźnię, która pozwala wypełniać jej szkicownik fantastycznymi rysunkami. Każda sytuacja wywołuje w jej umyśle skojarzenia, które przelewane na papier układają się w nadzwyczajne kompozycje. Ally nie radzi sobie z czytaniem. Chciałaby móc przeczytać książkę „Alicja w Krainie Czarów”, którą czytał jej dziadek i którą bardzo lubi, ale słowa zapisane na kartce są dla niej jak tancerze, którzy się wiją i poruszają w tempie nie do opanowania. Dziewczynka ze względu na pracę jednego z rodziców często zmienia szkoły. Trudno jej zatem wpasować się w ustaloną wcześniej hierarchię szkolną, a poczucie wyobcowania potęguje dysleksja. Wyśmiewana i odrzucana przez rówieśników dobrze radzi sobie w świecie liczb i wkrótce okazuje się, że świetnie gra w szachy, które stają się jej nową pasją. Nauczyciel, pan Daniels, poświęca bohaterce czas po lekcjach i przy użyciu nietypowych ćwiczeń, wyko­rzys­tują­cych­ jej przestrzenną wyobraźnię, uczy, jak radzić sobie z niesfornymi literami. Przede wszystkim jednak budzi wiarę, że jest w Ally coś więcej niż tylko dzieciak, który kiepsko czyta. Ta wiara powoduje, że znajduje przyjaciół, a nawet zostaje przewodniczącą klasy. Nie można zajrzeć do szkicownika, by w pełni poznać Ally Nickerson. Można, a nawet trzeba, przeczytać poruszającą powieść „Ryba na drzewie”, która opowiada o perypetiach niezwykłej dziewczynki. Książka jest napisana prostym, ale obrazowym językiem, który uwiarygadnia dziewczynę w roli bohaterki i narratorki opowieści. Opowieść – nie tylko dla młodzieży – o byciu innym, niełatwej sztuce akceptacji, o rodzącej się wierze we własne możliwości, pokonywaniu barier i otwieraniu serca. • Lynda Mullaly Hunt, autorka książki była nauczycielką, obecnie organizuje spotkania z pisarzami dla Stowarzyszenia Autorów i Ilustratorów Książki Dziecięcej. Mieszka w stanie Connecticut z mężem, dwójką dzieci, energicznym psem rasy beagle i kotem, który nie cierpi beagli. • Biblioteka Kraków • Ewa Cywińska
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo