Recenzje dla:
  • Książka niecodzienna. Z jednej strony niesamowicie bajkowa, niemalże mityczna. Z drugiej uderzająca realizmem i współczesnością. Napisana w sposób skłaniający do refleksji i zastanowienia się nad znaczeniem każdego rozdziału. • Powieść opowiada historię chłopca o imieniu Lanny, mieszkającego w małym miasteczku pod Londynem. Lanny jest chłopcem szczególnym, o pona­dprz­ecię­tnej­ wrażliwości, wielkiej inteligencji i zmyśle intuicji. Lanny czuje się związany ze swoim nowym domem, tak bardzo, że zdaje się wyczuwać wioskę. Czuje jej emocje, nastroje i przeszłość. Wyczuwa historię własnego domu i okolicznej roślinności. Czuje się też związany z Praszczurem Łuskiewnikiem - mitycznym stworzeniem, najczęściej przedstawianym jako stwór zbudowany z gałęzi i liści, z dodatkiem kory drzewa i wijącymi się witkami. • Rodzice Lannego to dwie zuperłnie różne osobowości. Matka to empatyczna kobieta, która całymi dniami stara się ukończyć swoją książkę- krwawy kryminał, pełen brutalności. • Ojciec to wycofany z życia rodzinnego karierowicz, który dostrzega tylko wartość pieniądza. Pewnego dnia matka, z uwagi na wrażliwość syna (mimo obiekcji ojca i niepochlebnej opinii w wiosce) namawia lokalnego artystę Pete'a na udzielanie Lanny'emu lekcji rysunku. W efekcie obaj się zaprzyjaźniają i dzielą swoim postrzeganiem świata. • Kiedy Lanny ginie Pete jest pierwszym podejrzanym. Posiada jednak niepodważalne alibi. Pod koniec powieści dowiadujemy się jak bardzo mały chłopiec jest związany z okolicą i co naprawdę się stało. Jedna z mieszkanek wioski Peggy utrzymuje, że Lanny został zabrany przez Łuskiewnika - i ten wątek również został tutaj zaprezentowany. • Nie jest to prosta lektura. Rozdziały są jakby urywkami, przedstawiającymi rzeczywistość z perspektywy poszczególnych bohaterów (pisane w pierwszej osobie), w tym również Praszczura. Jedno jednak jest pewne- powieść ta to pochwała emocjonalności i kreatywności. To powieść ukazująca potęgę marzeń i to jak łatwo, my ludzie, je tłamsimy i szufladkujemy. • Na tę książkę trzeba się jednak otworzyć, bo jej sens tkwi "między wierszami".
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo