• Wypożyczona dla odmiany w dziale dla młodzieży. Książka łatwa, wciągająca. Wszystkie 3 części mają boską oprawę :)
  • Serię książek fantasy o „Papierowym Magu” zaczęłam czytać zupełnie „w ciemno” :) Uprzedzona do książek tego typu po czytanej ostatnio „Lustrzannie” bałam się kolejnego rozczarowania. Na szczęście obawy okazały się niepotrzebne, bo tym razem akcja wciągnęła mnie do tego stopnia, że pierwszą cześć przeczytałam w jeden wieczór. Trzeba też zaznaczyć, że każda z części ma tylko ok 250 stron, więc fabuła toczy się dosyć szybko. Nie jest to arcydzieło trafiające do czołówki mojej listy, jednak jest to całkiem ciekawa seria jeżeli lubimy zwięzłe historie pełne magii. Na pewno jest to miła odskocznia po książkach Christelle Dabos, które niemiłosiernie mnie umęczyły. Minusem serii o Magu jest jedynie wątek romantyczny (który z książki dla dorosłych automatycznie robi książkę dla młodzieży) oraz lekka nierówność między częściami (pierwsza była o wiele lepsza od drugiej). • I) „Papierowy Mag” - opowiada historię Ceony- żyjącej w świecie gdzie zdolności magiczne wiążą się z wyborem swojego wiodącego materiału - takiego jak papier, szkło, metal itp. Mimo, że dziewczyna marzyła o innej specjalizacji los wybrał za nią praktyki u papierowego maga -Emery’ego Thane’a. Dzień w którym dziewczyna przenosi się do posiadłości nauczyciela odmienia całe jej dotychczasowe życie. Od tej pory Ceony nie tylko odkrywa nowy świat jakim jest sztuka składania papieru, ale tez staje przed wyzwaniem uratowania życia swojego opiekuna po tym jak pewnego dnia żywcem wyrwano mu serce…. 7,5/10
  • "Papierowy mag", to pierwszy tom serii. Bohaterów zasadniczo jest kilku, przy czym głównym jest papier i Ceony, która pomimo że była najlepszą i najzdolniejszą uczennicą w szkole, została przydzielona na praktyki do gildii papierowej, a nie tak jak chciała do wytapiaczy lub składaczy. Jest z początku bardzo nieszczęśliwa, ale odkrywa, że tak niepozorny materiał jak papier może mieć i ma też w sobie moc. Pod bacznym okiem mistrza Emeryego uczy się precyzji składania zaklęć papierowych. W trakcie pobytu na praktykach, jej mistrz zostaje zaatakowany i Ceony podejmuje decyzje o uratowaniu serca Emeryego. Wraz z rozwojem sytuacji okazuje się, że oprócz ratowania serca mistrza, musi też uratować samą siebie. • Opowieść ta bardzo kojarzy mi się z "Alicją w krainie czarów", ale jest dość brutalna, krwawa i za bardzo mroczna, by móc polecić młodszej młodzieży. Dla czytelnika dorosłego może wydawać się zbyt infantylna, banalna. Pomimo że akcja prężnie, dynamicznie się rozwija, nie ma niestety zgłębienia postaci i motywów ich działań. Świat dość pobieżnie zarysowany, a wątek miłosny który się pojawia, niestety płytki, nieco lukierkowy i odrealniony. Ale by nie zniechęcać, dodam, że kolejna cześć znacznie lepsza.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo