• Książka ta to drugi tom opowieści o dwunastoletnim Alanie, amerykańskim uczniu, który ujawnia swoją odmienną orientację seksualną. Tak Alan jest gejem i jest tego pewien już w tak młodym wieku. • Jego wielki coming out miał miejsce w części pierwszej, jednak jeśli jej nie znacie nic nie stoi na przeszkodzie abyście poznali Alana dopiero teraz. Warto już na wstępie dodać, że o orientacji Alana wiedzą wszyscy w szkole, ale nie mają o niej pojęcia jego rodzice. • Alan posiada także uzdolnienia artystyczne jednak boi się pokazywać na zewnątrz swoje prace. Z jednej strony nastolatek wykazuje się odwagą (np. podczas ogłaszania, że jest gejem przed całą szkołą), z drugiej jest pełen obaw i rezerwy (nie pokazuje swojego kreprojektu, boi się zapisać na warsztaty artystyczne czy przeciwstawić ojcu). Alan jednak powoli, krok po kroku zwalcza swoje lęki i stara się uporać ze strachem. • Codzienność nastolatka nie jest jednak tak bardzo różowa. Wprawdzie stoją za nim przyjaciele i brat (choć ten w zasadzie od niedawna), to jednak spotyka go też wiele szykan i agresji ze strony uczniów. Alan jest przezywany, odsuwany, a w pewnym momencie zostaje nawet pobity. • W domu nie jest wcale lepiej. Jego apodyktyczny ojciec narzuca synowi swoje zdanie i poglądy, trochę z powodu własnych przekonań, trochę z niewiedzy. Ojciec Alana po jego pobiciu oczekuje, że syn zamiast na warsztaty artystyczne (o których marzy) zapisze się na lekcje sztuk walki (w końcu musi się nauczyć bić). Ponadto wywiera na syny obietnicę, że na zbliżające się Zimowe balety zaprosi on córkę szefa - na co Alan nie ma najmniejszej ochoty. • W otoczeniu chłopaka pojawia się również nowy uczeń - Odin, który początkowo odbierany jest nieco negatywnie, ale finalnie okaże się bardzo znaczącym bohaterem. A uczestnicy Zimowych Baletów będą świadkami kolejnej, odważnej decyzji w życiu nastolatka. • Książka skierowana jest do nastolatków właśnie. Osadzona głównie w szkole fabuła moim zdaniem dobrze trafi do młodego czytelnika. Nieco przejaskrawione sceny z dużą dawką humoru stawiają nacisk na zastanowienie się nad zagadnieniem tolerancji. Tolerancji, akceptacji i reagowania na odmienność drugiego człowieka, niekoniecznie tylko w aspekcie orientacji seksualnych. Ta z pozoru lekka lektura niesie ze sobą wartościowy przekaz. I choć uważam, że główny bohater jest nieco zbyt młody na tak śmiałe deklaracje odnośnie własnej seksualności i nie bardzo jestem w stanie uwierzyć, że informacja o której wie cała szkoła nie trafiła do jego rodziców, to myślę że warto podsunąć tę pozycję nastolatkom :)
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo