• Wiesław Andrukowicz jest doktorem w Zakładzie Dydaktyki Ogólnej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się głównie dydaktyką komplementarną, w tym teorią kształcenia protwórczego. • Niniejszą pracę rozpoczyna od rozważań dotyczących ludzkiego geniuszu, przedstawiając geniusz jednostkowy, wspólnoty, różnojedni, intuicji i wychowania całościowego. Następnie przechodzi do omówienia zadań edukacyjnych i etapów rozwoju w cyklu życia człowieka oraz zdolności w ujęciu całościowym. Analizuje rozwój człowieka skupiając się na poszczególnych jego strategiach: retrospektywnej, deskryptywnej, transgresyjnej i prospektywnej. • Według autora „geniusz” to osoba, która wykracza daleko poza obecną świadomość danej epoki, a nadto w sposób oryginalny, użyteczny i szlachetny. Praca ta nie daje jednak czytelnikowi gotowych recept, jak uczynić dziecko genialnym, lecz zmusza do przemyśleń nad tendencjami, strategiami i technikami stymulowania zdolności i genialności. Ukazuje rolę samych edukowanych oraz bardzo odpowiedzialną rolę rodziców, opiekunów i wychowawców w procesie współtworzenia osobowości, zdolności, talentu i genialności dziecka. • Dlatego książkę tę polecam szczególnie rodzicom, nauczycielom, studentom pedagogiki, a także wszystkim tym, którzy mają bezpośredni lub pośredni wpływ na kształtowanie i rozwijanie dziecka jako ludzkiej istoty. • opracowała: Joanna Koterba - Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo