• Tytuł: Odwet Gliny. W imię sprawiedliwości • Autorzy: Ryszard Modelewski i Aleksander Majewski • Wydawnictwo: The Facto • Data wydania: 23 kwietnia 2015 • Liczba stron: 237 • Ocena: 6/10 • Ryszard Modelewski – były policjant z 24-letnim stażem pracy (19 lat w pionie kryminalnym), starszy aspirant sztabowy. Twardy, bezkompromisowy w dążeniu do wyznaczonego celu, który zawsze był dla niego ważniejszy od poklepywania po plecach. Aleksander Majewski to dziennikarz, autor bestsellerowej "Spowiedzi psa" i "Afer II RP". Uzależniony od kawy i muzyki Depeche Mode. • Książka została napisana lekko. Strony bardzo szybko przechodzą z prawej ręki do lewej. Pomysł na utwór jest oryginalny i bardzo dobrze wykonany. Kompozycja przyspiesza czytanie. Jedynie czcionka mogłaby być trochę większa. • Opowieść starego policjanta, Ryszarda Modelewskiego, mówiąca o różnych zadaniach, które musiał robić on oraz jego koledzy. Byli mieszani w różne misje, które nie powinny ich zbytnio obchodzić, gdyż nie były z rejonu. Tworzyli oni nowy wizerunek policjanta, które w dzisiejszych czasach wygląda mniej więcej tak: to ludzie, którzy siedzą za biurkami i objadają się ciastami. Są przekupnymi osobami, którym nie spieszy się, aby dotrzeć jak najszybciej na miejsce jakiegoś wypadku etc. • Główna postać, czyli jeden z autorów tegoż utworu, bardzo mnie zaciekawiła, gdyż nie oczekiwała ona poklepywania po plecach, co jest trochę dziwne, gdyż każdy chce czuć uznanie innych osób. Jest on na pewno pracoholikiem, gdyż często zaniedbywał rodzinę, której nie do końca się to podobało. Ambicja też jest jego główną cechą charakteru, o czym świadczy branie wszystkich zgłoszeń (oczywiście, jeśli akurat nie miał nic do roboty), czy napisanie tejże książki. • Podsumowując, powieść warta uwagi. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądał policjant w latach 90., to książka ta na pewno wpisze się w wasze gusta.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo