• Czytałam tę książkę razem z Grzegorz Kasdepke "Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury" • dwie książki zaskakującego duetu : Grzegorz Kasdepke - autor książek dla dzieci i Ryszard Petru - ekonomista i polityk. Tak tak, TEN Ryszard Petru. • I chyba to właśnie to, że opiekę merytoryczną otoczył i komentarzami opatrzył Pan Petru, skłoniło mnie do pochylenia się na tymi książkami. No dobra, przyznaję się : też ciekawość jak obaj panowie sobie poradzili w wyjaśnianiu pojęć ekonomicznych dzieciom. • W życiu każdego chyba rodzica przychodzi taki moment, w którym dziecko zachowuje się jakby brało udział w teleturnieju "Sto pytań do..." : po co?, dlaczego? a dlaczego tak? a dlaczego nie?, a skąd biorą się pieniądze?, a dlaczego trzeba płacić podatki?, a po co jest ZUS? • Jeśli posiadasz właśnie takie dziecko, to te książki są idealne ! O książce "Pestka..." napiszę tylko, że w poprzednim ustroju politycznym pozycja ta nie przeszłaby cenzury, a obaj panowie skończyliby.... pracę w zawodzie. Świetna historia dla dzieci, ale ja miałam mnóstwo skojarzeń.... • Ale za to "Zaskórniaki..." to po prostu bomba, przez duże B ! • Przytoczę kilka cytatów : "To jest fiskus. Trzeba pilnować, żeby go nie przekarmiać, bo będzie chciał wciąż więcej i więcej...", "Ustawa! Ta to dopiero uwielbia rządzić...", "Monopol ! Nikt mu nie będzie nic kazał, bo sam dyktuje warunki", "Wypuszczajmy w trakcie tego numeru recesje...bo ona podobno wszystko spowalnia". • Świetne wytłumaczenie takich pojęć jak dywidenda, spółka, waluta, emerytura, bank a parabank, cło, podatek, zaskórniak czy fucha. • Radzę czytać z ciekawskimi kilkulatkami, a odradzam czytać w miejscach publicznych ! kilka razy parsknęłam śmiechem łowiąc przy tym zdziwione spojrzenia rodziny. • Polecam. Najmocniej jak umiem.
  • Książka jest zbiorem ponad 50 opowiastek z ekonomią w tle. Dwaj twórcy tej popularno - naukowej pozycji dla dzieci podjęli wyzwanie oswojenia najmłodszych czytelników z pojęciami związanymi z ekonomią. Sprawa jest o tyle ciekawa, że do tej pory nawet niektórzy dorośli mają z tym nie lada problem. Autorzy tym razem zabierają swych czytelników w świat zwierząt. Wspólnie z nimi odwiedzamy ZOO oraz cyrk z Dziwnymi Stworami Ekonomicznymi. Tu zwierzęta przybierają przeróżne formy. Przechodząc stuprocentową metamorfozę stają się nieco dziwacznym aczkolwiek doskonałym elementem edukacyjnym, za pomocą którego w sposób kreatywny dzieci mają okazję poznać takie zagadnienia z ekonomi jak manko, piramida finansowa, zaskórniaki, zarobki, bezrobocie czy też fiskus. Zachęcamy do zabawy z ekonomicznym zwierzem zarówno małych, jak i dużych.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo