• Podręcznik jest efektem spotkań grupy ekspertów z dziedziny bezdomności oraz praktyków pracujących z osobami bez dachu nad głową. Po przeprowadzeniu badań dotyczących stosowania metody streetworkingu przez organizacje pomocowe autorzy postanowili stworzyć ogólnopolskie standardy tej formy pracy z osobami bezdomnymi. • W publikacji omówiono zagadnienie streetworkingu (definicja, historia pracy tą metodą) oraz wprowadzono w problematykę bezdomności w Polsce. Przedstawiono praktyczne aspekty streetworkingu: rekrutację i selekcję pracowników, formy zatrudnienia, czas i plan pracy streetworkera, przykładową dokumentację i narzędzia pracy, etapy pracy i zagrożenia z niej wynikające, kodeks etyczny, ewaluację oraz współpracę z innymi podmiotami zajmującymi się osobami bezdomnymi. Szczególnie interesujący jest rozdział zawierający przykłady realizacji usług streetworkingu, wdrażanie tej metody do lokalnego systemu opieki społecznej, wady i zalety poszczególnych rozwiązań oraz 8 opisów dni pracy streetworkerów, w których praktycy dzielą się swoimi doświadczeniami. Publikację zamyka prezentacja pojęć zastosowanych w podręczniku i szczegółowa bibliografia z zakresu problematyki bezdomności i streetworkingu. • Zaletami podręcznika są jego przejrzystość i praktyczne ujęcie poruszanych w nim zagadnień. Pytania kontrolne stawiane w zakończeniu każdego rozdziału mogą stać się podstawą do dyskusji dotyczącej streetworkingu bezdomności w Polsce. Mylący jest jednak sam tytuł. Adresatami podręcznika są bowiem nie tylko streetworkerzy, ale również instytucje ich zatrudniające. • Joanna Bednarek • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo