• Ulica Krupnicza 22 – ten adres zawsze wywołuje na mojej twarzy sentymentalny uśmiech, a to za sprawą przeczytanych przeze mnie • książek na temat tej legendarnej kamienicy (Muzy przy Krupniczej, Panopticum oraz Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą). • Panopticum Tadeusza Kwiatkowskiego, prozaika i satyryka, męża Haliny Królikiewiczówny, przyjaciela Karola Wojtyły, to lektura wyborna, dedykowana tej krakowskiej wieży Babel. Książka ukazała się w 1995 r., • a w 1996 r. została doceniona Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. • Rodzina Kwiatkowskich spędziła w tym domu 12 lat, tutaj odbyło się ich • wesele i urodziła się im córka. Trzypiętrowa kamienica wybudowana została w 1911 r. dla krakowskiego adwokata Adolfa Lebeskinda. W 1945 r. została przeznaczona na siedzibę krakowskiego Oddziału Literatów Polskich. Przez 50 lat do 1995 r. przewinęło się przez jej gościnne progi około 100 mieszkańców. Dom przygarniał głównie pisarzy • warszawskich, bezdomnych artystów, weteranów wojennych. Mieszkali tutaj m.in. Andrzejewski, Brandys, Dygat, Gałczyński, Kisielewski, Kruczkowski, panie Mortkowiczowe, Mrożek, Rolleczek, Szaniawski, Szymborska, Wyka. Warszawscy lokatorzy próbowali wymusić dla siebie podziw za swoje zasługi w czasie okupacji i bohaterstwo w powstaniu warszawskim. Z czasem jednak zaprzyjaźnili się z innymi mieszkańcami i stworzyli wielką rodzinę. Za to z artystami ze wschodu i ze Lwowa • nie było żadnych problemów. Dom pękał w szwach od nadmiaru lokatorów, a stołówka czasami bankrutowała. Najciekawsze były literacko-kabaretowe soboty z popisami Zawieyskiego, Otwinowskiego, Brandysa, Wyki czy Dygata. Tadeusz Kwiatkowski wspomina, że idąc Krupniczą, musiał cały czas ściągać nakrycie głowy, aby kłaniać się różnym osobistościom, które nawet jeśli nie mieszkały przy Krupniczej 22, to przychodziły się tutaj stołować. Wypożycz Panopticum i poczuj ten • klimat! • Joanna Muniak
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo