• Jako wielka miłośniczka książek wiem, że czasem w zbyt egzaltowany sposób rozpływam się nad niektórymi tytułami. Nieczęsto jednak zdarza mi się zachwycać książkami traktującymi o historii. • Niemniej ogromny mój podziw wywołała pozycja stricte historyczna pt. „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”. Publikacja zawiera 17 komiksów opisujących wydarzenia z okresu ostatnich stu lat, związanych z losami naszego kraju. Każda opowieść obrazkowa rozpoczyna się od notki objaśniającej kontekst zawartych w niej zdarzeń. Przy każdym komiksie znajdują się także informacje biograficzne na temat rysowników i scenarzystów. Z uwagi na mnóstwo osób wspó­łpra­cują­cych­ przy tworzeniu książki, charakteryzuje się ona niezwykłą różnorodnością stylu czy języka. Warto dodać, że nie są to osoby przypadkowe, ale sam Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, a także Maciej Parowski, Bogusław Polch, Zbigniew Kasprzak czy znany dzieciom z „Misia Zbysia na tropie” Maciej Jasiński. • Wartościowym bonusem na końcu są zawarte teksty takich znamienitości jak profesorowie: Kochanowski, Bralczyk, Szyłak (wszyscy noszą imię Jerzy) i innych. Historyk Kochanowski opowiada na przykład o wyboistej drodze do wolności państwa, zaś inny profesor – specjalista w kształceniu medialnym – proponuje nam artykuł poświęcony nowościom edukacyjnym przy użyciu komiksu właśnie. • Zatem to, co znamienne dla tej antologii, to fakt, że nie da się przejść obok niej obojętnie. Nawet jeśli nie jest się fanem komiksu, nawet jeśli historia Polski nie leży w kręgu naszych zainteresowań. Niebanalny sposób zaprezentowania faktu odzyskania niepodległości nie tylko nie pozwoli, nawet bardzo młodym czytelnikom, szybko się znudzić a ułatwi wyobrażenie sobie ówczesnych realiów i faktów dzięki stronie graficznej. • Pozycja ta powaliła mnie na kolana. Jest mistrzowsko dopracowana. Doskonale się ją czyta, miło przegląda. Polecam gorąco! • Kamila Sośnicka
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo