• Od wielu lat fascynuje mnie poezja Baczyńskiego. Z chęcią sięgnęłam po książkę Wiesława Budzyńskiego Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila. Autor od dawna zajmuje się twórczością poety. Napisał wiele książek mu poświęconych. Publikacja Wiesława Budzyńskiego Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila jest opowieścią o życiu poety i jego bliskich. Baczyński był jednym z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących poetów pokolenia Kolumbów. W okresie okupacji niemieckiej ogłosił pięć tomików poezji oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Wiersze pojawiły się także w antologiach poezji. Jego twórczość została przerwana – poległ tragicznie w powstaniu warszawskim. Dla potomnych pozostawił ponad pięćset wierszy, kilkanaście poematów i około dwudziestu opowiadań. Najbardziej znane teksty Baczyńskiego to: Elegia o... chłopcu polskim, Mazowsze, Historia, Spojrzenie i in. Utwory poety były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk, Janusza Radka, Michała Bajora, Grzegorza Turnaua, zespół Lao Che i Ankh. Z okazji 76. rocznicy powstania warszawskiego wydano płytę Astronomia poety. Baczyński w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Polecam tę biografię zwłaszcza tym, którzy kochają poezję. • Halina Biniek
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo