12.04.2016„Książka i Róża” w Podgórskiej Bibliotece Publicznej

Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" pochodzi z Hiszpanii, skąd do Małopolski został przeniesiony w 2002 roku. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy trzej zmarli 23 kwietnia 1616 roku, choć datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - wg kalendarza gregoriańskiego.

Symbol róży jest natomiast związany ze świętym Jerzym, 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym w Katalonii świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.

Pierwsza edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” odbyła się 21-23 czerwca 2002 r. Wtedy to powstał pomysł, aby księgarnie obniżyły ceny książek o 10%, a do każdej zakupionej książki dołączyły różę. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni z całej Małopolski. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa, promocją autorów, nowości wydawniczych, wystawy.

Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń i bibliotek.

Organizatorzy: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Co przygotowała Podgórska Biblioteka Publiczna?

Filia nr 5, ul. Chałubińskiego 47 (Swoszowice)
23 - 30 kwietnia 2016 r.

  • Biblioteka przyjmie dary książkowe, w zamian wręczając darczyńcom róże.
  • „Książka za książkę” – zamiast róży ofiarodawca może z przygotowanych tytułów wybrać interesującą go książkę.
  • Książki podarowane przez czytelników zostaną wyeksponowane na czasowej wystawce.

Filia nr 13, ul. Powroźnicza 2
23 - 30 kwietnia 2016 r.

  • Biblioteka będzie zbierała książki i audiobooki w języku polskim i angielskim do swoich zbiorów. Każdy ze sponsorów otrzyma różę wykonaną przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3.

Filia nr 16, ul. Teligi 24
21 - 22 kwietnia 2016 r.

  • Bibliotekarze filii będą wręczali papierowe róże każdemu z czytelników, który przyniesie książkę w darze dla biblioteki. Pierwsza osoba, która przyjdzie o pełnej godzinie do biblioteki otrzyma świeży kwiat.

    Logo.jpg


Logo.jpg Logo
jpg, 26 KiB, 350x350
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków PBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo