15.03.2016Z kartoteki KMK "Flaming": Człowiek, który pił, człowiek, który pisał.

„Życie jest straszne, ale ja postanowiłem, że jest piękne” Bohumil Hrabal

Spotkaniom Klubu Miłośników Kulturoterapii często towarzyszą różnego rodzaju warsztaty, tym razem jednak klubowe spotkanie przybrało formę wykładu-prezentacji, połączonego z dyskusją. Uczestnicy mieli okazję bliżej poznać sylwetkę jednego
z najbardziej znanych czeskich pisarzy XX wieku – Bohumila Hrabala.
Kim był Hrabal? Z całą pewnością twórcą specyficznym. Tak naprawdę nie jest łatwo stwierdzić, o czym pisał Hrabal, trudno jakoś zaklasyfikować jego pisarstwo. Wiele osób wie, że Hrabal jako asystent dróżnika kontrolował semafory, a po szkoleniu na telegrafistę pracował na stacji Dobrovice. Natomiast mało kto wie, że Hrabal ukończył Uniwersytet Karola w Pradze z tytułem doktora prawa. Pisarz przesiadywał często na tzw. blaszanym daszku swojego lokum, gdzie kładł maszynę do pisania i tam tworzył. W swoim domu ciągle urządzał dla swoich kolegów „wesela”, czyli spotkania mocno zakrapiane alkoholem (stąd m.in. tytuł spotkania „Flaminga”). W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się również, że niezwykle ważną postacią w życiu Bohumila był stryjek Pepin. To właśnie jego gawędy, opowieści i anegdoty były inspiracją do powstania książek Hrabala. Co char­akte­ryzo­wało­ jego pisarstwo? Przede wszystkim wpisywało się ono w tradycję praskich pábiteli (bywalców knajp), opowiadających przy kuflu piwa często zmyślone, barwne historie. Warto nadmienić, że książki Bohumila Hrabala można czytać na dwa sposoby – albo dosłownie, albo jako metafory dzieł innych twórców.
Prowadzący spotkanie nie tylko opowiedział uczestnikom o tym niezwykłym twórcy, ale również zaprezentował swoją własną, niezwykle bogatą kolekcję dzieł tego pisarza.
Wśród pytań w trakcie dyskusji, na zakończenie spotkania, pojawiło się i takie, czy Hrabal miałby szansę otrzymać literacką nagrodę Nobla? Zdania były podzielone, ale większość osób stwierdziła, że jednak tak. Hrabal był pisarzem ciekawym, mocno awangardowym, jego pisarstwo dotyczyło ludzi zwyczajnych i niezwyczajnych jednocześnie. Z pewnością warto sięgnąć po jego powieści. [MK]

2.jpg
3.jpg
6.jpg
5.jpg
7.jpg


2.jpg 2
jpg, 69 KiB, 960x720
3.jpg 3
jpg, 102 KiB, 960x720
5.jpg 5
jpg, 119 KiB, 960x720
7.jpg 7
jpg, 57 KiB, 960x720
6.jpg 6
jpg, 109 KiB, 960x720
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków ŚBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo