29.10.2015„Warsztaty komiksowe dla każdego” w Filii16

Michał Jankowski jest założycielem i koordynatorem Małopolskiego Studia Komiksu. Od lat organizuje spotkania dla dzieci i młodzieży w formie warsztatów, mających na celu zapoznanie słuchaczy z technikami tworzenia komiksów. Wspólnie z rysownikiem Jędrzejem Yen Chojnackim tworzyli komiks na motywach powieści „Oskar i pani Róża”.
5.jpg
Zanim jednak rozpoczęto konkretne działania, prowadzący opowiadali w jakim celu tworzy się plansze, czym zajmuje się zawodowy scenarzysta, na czym polegają działania kolorysty. Młodzież cały czas uczestniczyła w poszczególnych etapach zajęć, rysując na tablicy kolejne elementy tworzonej pracy.
2.jpg
Warsztaty spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Wspólne tworzenie scenariusza do historii Oskara, uwolniło umiejętność nazywania i wyrażania emocji. Młodzi ludzie bardzo pięknie opowiadali o miłości, a także o odchodzeniu. A my, dorośli powinniśmy zadać sobie pytanie dlaczego komiks – przynajmniej w niektórych środowiskach opiniotwórczych - wciąż jest uznawany jako gorszy rodzaj literackiego przekazu, a przecież jego zalety docenili nawet naukowcy. W PAN-ie, przy pomocy komiksów popularyzuje się wiedzę z zakresu ekologii. Zamiast rozpaczać, że młodzież czyta coraz mniej, zachęcajmy ich do czytania wszystkiego, łącznie z komiksem, wszak może on dostarczyć wiedzy z różnych dziedzin, a tym samym przyczynić się do częstszego sięgania po każdą lekturę. Jak stwierdzili naukowcy, czytanie komiksu działa pozytywnie na obie półkule mózgowe, wszak mamy do czynienia równocześnie z tekstem i sztuką graficzną. Podsumowując: impreza biblioteczna doskonale spełniła swoją rolę w popularyzacji czytelnictwa. Dla młodych ludzi stała się też okazją do konstruktywnej dyskusji na trudne, dorosłe tematy. [GG]
3.jpg 6.jpg


2.jpg 2
jpg, 52 KiB, 640x480
3.jpg 3
jpg, 80 KiB, 640x480
5.jpg 5
jpg, 59 KiB, 640x480
6.jpg 6
jpg, 61 KiB, 640x480
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Kraków ŚBP
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo