Michał Jankowski jest założycielem i koordynatorem Małopolskiego Studia Komiksu. Od lat organizuje spotkania dla dzieci i młodzieży w formie warsztatów, mających na celu zapoznanie słuchaczy z technikami tworzenia komiksów. Wspólnie z rysownikiem Jędrzejem Yen Chojnackim tworzyli komiks na motywach powieści „Oskar i pani Róża”.
Zanim jednak rozpoczęto konkretne działania, prowadzący opowiadali w jakim celu tworzy się plansze, czym zajmuje się zawodowy scenarzysta, na czym polegają działania kolorysty. Młodzież cały czas uczestniczyła w poszczególnych etapach zajęć, rysując na tablicy kolejne elementy tworzonej pracy.
Warsztaty spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Wspólne tworzenie scenariusza do historii Oskara, uwolniło umiejętność nazywania i wyrażania emocji. Młodzi ludzie bardzo pięknie opowiadali o miłości, a także o odchodzeniu. A my, dorośli powinniśmy zadać sobie pytanie dlaczego komiks – przynajmniej w niektórych środowiskach opiniotwórczych - wciąż jest uznawany jako gorszy rodzaj literackiego przekazu, a przecież jego zalety docenili nawet naukowcy. W PAN-ie, przy pomocy komiksów popularyzuje się wiedzę z zakresu ekologii. Zamiast rozpaczać, że młodzież czyta coraz mniej, zachęcajmy ich do czytania wszystkiego, łącznie z komiksem, wszak może on dostarczyć wiedzy z różnych dziedzin, a tym samym przyczynić się do częstszego sięgania po każdą lekturę. Jak stwierdzili naukowcy, czytanie komiksu działa pozytywnie na obie półkule mózgowe, wszak mamy do czynienia równocześnie z tekstem i sztuką graficzną. Podsumowując: impreza biblioteczna doskonale spełniła swoją rolę w popularyzacji czytelnictwa. Dla młodych ludzi stała się też okazją do konstruktywnej dyskusji na trudne, dorosłe tematy. [GG]