19.03.2013Czytelnictwo Polaków 2012- raport BN

Z badania czytelnictwa prze­prow­adzo­nego­ przez Bibliotekę Narodową (we współpracy z TNS Polska) wynika, że 60,8% Polaków nie czyta książek. To aż 5% więcej w porównaniu do wyników sprzed dwóch lat. Raport o stanie czytelnictwa w naszym kraju dotyczył czytania i kupowania książek, intensywności lektury oraz źródeł dostępu do książek.

11,1% badanych to „rzeczywiści czytelnicy”, czyli tacy, którzy zadeklarowali przeczytanie siedmiu lub więcej książek w ciągu roku.

39% Polaków miała przynajmniej jednokrotny kontakt z jakąkolwiek książką w ciągu roku, przy czym pojecie książki zdefiniowano w badaniu szeroko „włączając do tej kategorii także albumy, poradniki, encyklopedie, słowniki, a także książki w formie elektronicznej”.

Wypunktowany i przjerzysty raport przedstawiamy na www.lust­robi­blio­teki­.pl

A do lektruy całego raporty zachęcamy na www.bn.org.pl

Komentarze
  • Cóż, by w „człowiekach” była potrzeba czytania, zakładając iż potrzeba to stan osoby doznającej poczucia niespełnienia - trzeba w nich nieodpoartą chęć zaspokojenia porzeby czytania rozbudzić. I im wcześniej tym lepiej. Tutaj ukłon w stronę RODZICÓW - miejcie czs na udziała w kulturzez z własnymi dziećmi i BIBLIOTEK SZKOLNYCH, by więcej skupiły się na młodych czytelnikach, a nie na chronieniu przywilejów.
    Jak trudne to zadanie - wie każdy prawdziwy bibliotekarz, zwłaszca ten, który swój zawód traktuje z pasją i który przebrnął (ze zrozumieniem i wzięciem sobie do serca) przez „Czytelnictwo” Jacka Wojc­iech­owsk­iego­.

    A ja z dzieciństwa pamiętam jak Mama czytała mi w fascynujący sposób na głos codzienną prasę - i było to równie ciekawe, jak książeczki z serii Poczytaj Mi Mamo. Do dziasiaj dzień bez gazety - to dzień stracony.

    19.03.2013 21:07:58
    [awatar]
    Krakowianka

Dodaj komentarz
LustroBiblioteki
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo